Se semnează condica la Parlament. Se taie 5% din indemnizaţia lunară pentru absenţe nemotivate

Potrivit propunerii legislative, neparticiparea la cel puţin o activitate parlamentară desfăşurată în sediul Camerei Deputaţilor sau Senatului, după caz, în cadrul programului şi ordinii de zi aprobate de Biroul Permanent, se consideră absenţă nemotivată şi are drept consecinţă reţinerea a 5% din indemnizaţia lunară brută a deputatului sau a senatorului, cu excepţia motivării absenţelor.
Filip Stan
20 mart. 2025, 20:54
Se semnează condica la Parlament. Se taie 5% din indemnizaţia lunară pentru absenţe nemotivate
Salariile și cheltuielile din cabinetele parlamentarilor, mărite cu 25%. Cum au motivat aleşii această decizie

Birourile permanente reunite din Parlament au decis, joi seară, convocarea pentru marti, 25 martie, începând cu ora 12.00, a unei şedinţe de plen comun, pe agendă aflându-se şi o propunere de modificare a statutului deputaţilor şi senatorilor, care prevede că absenţele nemotivate ale aleşilor vor fi sancţionate cu reţinerea a 5% din indemnizaţia lunară brută, în prezent sancţiunea fiind de doar 1% din indemnizaţie.

Pe ordinea de zi a plenului comun se află propunerea legislativă privind modificarea şi completarea Legii nr.96/2006 privind Statutul deputaţilor şi al senatorilor, prin care se propune majorarea reţinerii din indemnizaţia parlamentarilor de la 1% la 5%, pentru absenţe nemotivate.

 

Marcel Ciolacu a început curățenia de primăvară în ministerele de forță. Din 75 de secretari de stat vor rămâne doar 56

Potrivit propunerii legislative, neparticiparea la cel puţin o activitate parlamentară desfăşurată în sediul Camerei Deputaţilor sau Senatului, după caz, în cadrul programului şi ordinii de zi aprobate de Biroul Permanent, se consideră absenţă nemotivată şi are drept consecinţă reţinerea a 5% din indemnizaţia lunară brută a deputatului sau a senatorului, cu excepţia motivării absenţelor.

Decizia vine după ce deputatul USR Ionuţ Moşteanu a denunţat, miercuri, în plen, ”ipocrizia aşa-zişilor suveranişti de la AUR şi de la POT care au anunţat că sunt în grevă, nu au venit la şedinţă însă au semnat prezenţa, pentru a-şi lua indemnizaţia de şedinţă de 261 de lei.

El a precizat că este vorba de 49 din 63 de deputaţi AUR şi 16 din 23 de deputaţi POT.

„Timpul trece, leafa merge!” Se taie salariile „nesimţite”. Parlamentarii vor fi pontaţi doar pentru munca reală din plen și comisii

Vicepreşedintele Camerei Daniel Suciu a afirmat că acest aspect se va discuta la Biroul Permanent. ”Vă garantez şi vă asigur că niciun coleg care a crezut că vine şi face talente pe coridor şi spune că este în grevă, dar semnează prezenţa şi se aşteaptă să primească bani, acest lucru nu se va întâmpla”, a spus Suciu.

Se semnează condica la Parlament! Costul unui parlamentar, 35.000 de lei pe lună

Salariul de bază pentru senatori și deputați în România este de 18.720 de lei brut pe lună. Cei care ocupă funcții de lideri de grup beneficiază de o suplimentare de aproximativ 2.000 de lei. Președinții celor două Camere ale Parlamentului au cele mai mari salarii, în jur de 24.000 de lei brut pe lună, echivalentul a peste 13.000 de lei net.

Pe lângă aceste salarii, începând cu anul trecut, parlamentarii au beneficiat de o majorare a sumelor forfetare cu aproximativ 1.500 de euro. Această majorare nu este o creștere directă a salariilor, ci o alocare de fonduri pentru acoperirea costurilor legate de activitatea lor parlamentară. Sumele sunt destinate cheltuielilor precum cazarea, masa, amenajarea biroului, plata unui site personal sau a angajaților. Totuși, conform reglementărilor, 50% din suma forfetară nu necesită justificare din partea parlamentarilor. Astfel, costul lunar estimat per parlamentar ajunge la aproximativ 35.000 de lei, sumă pe care aceștia o pot utiliza după bunul plac, în mare parte.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Unica fiică a lui Ion Țiriac, apariție fabuloasă! Cum a reacționat Simona Halep când a văzut-o pe Ioana Țiriac
Capital.ro
Interzis dacă ai casă la curte. Copacii pe care nu trebuie să-i plantați niciodată
Playtech.ro
Concediu fără plată: câte zile ai voie să iei și cum îți afectează vechimea în muncă
Adevarul
Un inginer a explicat care este temperatura ideală pentru a încălzi locuința și a reduce facturile cu 15%
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Ea este Violeta, tânăra cu chip de înger care a murit la doar 20 de ani într-un mod GROAZNIC! Mama fetei își strigă acum durerea pentru copilul mult iubit, pe care l-a pierdut când nu s-ar fi așteptat vreodată: „Erai fericită că ți-ai luat permisul. Mi-ai
iamsport.ro
Cariera ”celui mai bun” fotbalist român, afectată după ce ”s-a îmbolnăvit din cauza femeilor” la Mondial! Dezvăluiri incredibile: ”Fiecare avea la dispoziție 22 de manechine”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile de anul viitor. Bani în plus, acordați în două tranșe
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume