Sebastian Burduja, ministrul Energiei: Îmi doresc ca iarna asta românii să nu tremure nici de frig, nici de frica facturilor

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a mărturisit că spera ca românii să nu tremure de frig în această iarnă și nici de frica facturilor uriașe.
Irina Dumitrescu
30 oct. 2023, 09:02
Sebastian Burduja, ministrul Energiei: Îmi doresc ca iarna asta românii să nu tremure nici de frig, nici de frica facturilor

Sebastian Burduja a spus că România are al patrulea cel mai mic preţ la gaze din Europa şi că suntem pe locul 16 la preţul energiei electrice.

”Îmi doresc ca iarna asta românii să nu tremure nici de frig, nici de frica facturilor. E important, pentru că România are o schemă de compensare-plafonare care înseamnă că, practic, susţinem diferenţa dintre preţul pe factură al fiecărui român sau al unor companii româneşti, că sunt şi clienţi non-casnici, şi preţul din piaţă, sau preţul la care un furnizor cumpără energia electrică sau cumpără gazele. Toate aceste sume până acum însumează undeva la 23 de miliarde de lei”, a declarat Sebastian Burduja, duminică seară, la B1TV.

Citește și Românii nu vor îngheța de frig în case la iarnă. Burduja: Cu gazele pe care le producem şi cu cele înmagazinate ar trebui să trecem iarna fără importuri

Statul român nu a plătit niciodată furnizorii la timp, ceea ce e o problemă foarte mare, a mai spus ministrul Energiei.

”Dacă vi se pare mult, vă pot spune că anul trecut din sectorul energetic românesc la bugetul de stat s-au încasat peste 40 de miliarde de lei, deci schema se susţine. Problema este că, din păcate, statul român n-a plătit întotdeauna la timp furnizorii, de fapt, pe lege ar trebui să plătească 40% în avans din aceste sume, nu s-a întâmplat asta până acum, şi am reuşit de fiecare dată, şi pe mandatul meu, am dat inclusiv o ordonanţă de urgenţă, să deblocăm nişte sume şi să mai plătim furnizorii. E important să plătim furnizorii pentru că dacă ei nu au acces la aceste sume trebuie să meargă spre credite, spre instituţiile bancare, au costuri cu dobânzile, la rândul lor furnizorii trebuie să plătească transportatorii, şi bineînţeles energia electrică şi gazele. Dacă nu au bani, tot sistemul se gripează”, a mai declarat Burduja.

Burduja a precizat că cinci milioane de gospădării au plătit 35 de lei la factura la curent.

”Din vârful crizei energetice, până azi, 5 milioane de gospodării în ţara asta au plătit factura la curent 35 de lei. Cred că este printre cele mai scăzute facturi din Europa (…). Având în vedere preţurile plafonate, avem al patrulea cel mai mic preţ la gaze din Europa şi undeva pe locul 16 suntem la energie electrică. Schema a funcţionat, românii au plătit un preţ rezonabil”, a adăugat Burduja.

Citește și Mihai Tudose, despre pericolul AUR de a câștiga alegerile în 2024: Nu este un pericol pentru nimeni. Nu are nicio şansă să ajungă la guvernare

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Una dintre cele mai așteptate nunți din showbiz a avut loc înainte de Crăciun! Două vedete s-au căsătorit în mare secret
Fanatik.ro
Universitatea Craiova, campioană de toamnă după 35 de ani! Oltenii au câștigat ultimul titlu după ce au încheiat anul 1990 pe locul 1
Capital.ro
Reguli la bloc. Asociația de proprietari te obligă să plătești apa, deși apartamentul este gol. Gelu Pușcaș: Nu e eroare, nu e abuz
Playtech.ro
În ce zile se merge la colindat. Ce se face din 24 decembrie până la Anul Nou
Adevarul
Gastroenterolog: „Aceasta este gustarea pe care aș vrea s-o evite toată lumea”. Alternative sănătoase
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Denise Rifai, pregătită pentru viața în doi! Vedeta Kanal D ne-a dezvăluit planurile sale pentru 2026: „A venit momentul”
iamsport.ro
Cinci oameni-cheie ar fi orchestrat arestarea lui Gică Popescu: ”E caz unic”. Mircea Sandu l-ar fi avertizat
MediaFlux
Bani pentru pensionari retroactiv. Legea care vrea să facă dreptate unei categorii de români
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet