Sebastian Ghiţă: I-am dat bani lui Kovesi pentru o maşină. Banii nu au mai fost returnaţi. Kovesi: Minciună incalificabilă

Sebastian Ghiţă susţine că i-ar fi dat bani lui Florian Coldea ca să-i dea Laurei Codruţa Kovesi pentru ca aceasta să îşi cumpere o maşină, bani care nu ar mai fi fost returnaţi de procurorul-şef DNA. Laura Kovesi a dezminţit informaţia.
Romania TV
28 mart. 2018, 11:36
Sebastian Ghiţă: I-am dat bani lui Kovesi pentru o maşină. Banii nu au mai fost returnaţi. Kovesi: Minciună incalificabilă

UPDATE Laura Codruța Kovesi a negat că ar fi primit bani de la Sebastian Ghiță.

„Faptul că am primit bani de la Sebastian Ghiță este o minciună incalificabilă și, prin urmare, în mod categoric, voi urma căile legale”, a răspuns Laura Codruța Kovesi, la solicitarea Antena 3.

____________

Sebastian Ghiţă susţine că i-ar fi dat bani lui Florian Coldea ca să-i dea Laurei Codruţa Kovesi pentru ca aceasta să îşi cumpere o maşină.

„Confirm dezvăluirea lui Andronic, este reală, i-am dat banii lui Kovesi pentru maşină, banii nu au mai fost returnaţi”, a precizat Sebastian Ghiţă, pentru Antena 3, potrivit Mediafax.

Afirmaţiile fostului deputat vin după ce jurnalistul Dan Andronic a declarat că Sebastian Ghiţă i-a povestit că Laura Codruţa Kovesi a vrut să îşi cumpere o maşină, în timp ce era la Bruxelles, ca înalt reprezentant al Ministerului Justiţiei pentru relaţia cu Comisia Europeană în cadrul Reprezentanţei Permanente a României pe lângă Uniunea Europeană.

Laura Codruţa Kovesi nu ar fi avut însă bani suficienţi, mai având nevoie de 7.000 de euro.

Drept urmare, Florian Coldea ar fi apelat la omul de afaceri Sebastian Ghiţă ca să facă rost de restul de bani pentru Laura Codruţa Kovesi. Iar Sebastian Ghiţă i-ar fi dat 7.000 de euro cash lui Florian Coldea ca să-i dea Laurei Codruţa Kovesi pentru a-şi completa restul sumei necesare.

Din declaraţiile de avere ale Laurei Kovesi reiese că în 2013 şi-a cumpărat o maşină Skoda Octavia, pe care a vândut-o doar câteva luni mai târziu unui anume Alexandru Brânzaru, contra sumei de 15.700 de euro. În acea perioadă, laura Kovesi era Înalt reprezentant al Ministerului Justiției pentru relația cu Comisia Europeană.

Agenţia Mediafax a solicitat un punct de vedere ţo de la DNA, însă, până la ora transmiterii ştirii, nu a primit răspuns.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Dezvăluiri. Cine l-a influențat, de fapt, pe Valentin Ceaușescu să scoată Steaua de pe teren din finala Cupei României cu Dinamo, din 1988
Capital.ro
Limită pentru numerar. UE stabilește pragul. Cash-ul va fi monitorizat din 2027 în toate statele membre
Playtech.ro
Ce este interzis să faci în Ajun de Crăciun 2025 ca să nu alungi norocul din casă. Tradiții și obiceiuri pe care este bine să le respecți pe 24 decembrie
Adevarul
Epstein îi scria medicului abuzator al gimnastelor SUA despre „dragostea” lui Trump pentru fetele tinere: „Îi plăcea să pună mâna”
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Loți Boloni a numit cei doi supercampioni care au schimbat sportul românesc. ”Nu Gică Hagi!”
MediaFlux
Cu cât cresc impozitele locale și taxa pe parcare în București. A fost luată decizia finală pentru anul 2026
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend