Sebastian Ghiţă: Reţelele de prostituţie se mută din discoteca din Mizil pe Facebook

Deputatul PSD Sebastian Ghiţă se pronunţă pentru implementarea unei legi care să permită posibilitatea interceptării cartelelor telefonice pre-plătite de către serviciile secrete, potrivit hotnews.ro. Când o persoană va cumpăra o astfel de cartelă, va trebui să prezinte codul numeric personal şi, dacă ulterior un judecător va decide interceptarea numărului telefonic asociat acestei cartele, serviciile secrete vor avea posibilitatea de a identifica deţinătorul acestei cartele.
Romania TV
17 iul. 2013, 11:06
Sebastian Ghiţă: Reţelele de prostituţie se mută din discoteca din Mizil pe Facebook

Deputatul PSD, membru in Comisia comuna permanenta a Camerei Deputatilor si Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activitatii SRI, susţine implementarea unui program PRISM in Romania, care sa permita supravegherea comunicatiilor pe internet, in cazul suspiciunilor de terorism sau infractiuni economice grave, argumentand in fata criticilor ca de multe ori se invoca protejarea viatii private „dar se doreste a se apara libertatea la infractiune”.

Într-un interviu pentru hotnews.ro, Sebastian Ghita isi argumenteaza demersul prin faptul ca aceasta zona, a cartelelor pre-platite, a ramas „neacoperita total” si este folosita pentru infractiuni economice.

„Există o discutie si la nivelul Comisiei SRI, acum, si a parlamentarilor impreuna cu guvernul care vizeaza modul in care aceasta zona, ramasa neacoperita total, suntem in imposibilitatea de a avea un mod gestionat prin lege in care sa ne raportam la cartelele pre-platite, repet, exista aceasta preocupare, sa gasim o solutie. Vrem sa gasim o solutie cu privire la modul de gestionare a cartelelor pre-platite.  (…) Trebuie sa generam un cadru legal prin care, in conditiile in care aceste cartele pre-platite din Romania pot fi folosite la infractiuni, ele sa poata fi luate in evidenta si sa aiba acelasi regim ca telefoanele obisnuite”, a argumentat Ghiţă.

El a arătat că aceste cartele pot fi folosite nu doar pentru infracţiuni economice, ci şi pentru terorism, iar autorităţile statului nu au instrumentele necesare pentru a le contracara, lucru demonstrat şi de atentatul din Bulgaria sau cel comis la Iaşi.

Sebastian Ghiţă încearcă acum mai mulţi colegi din Parlament să-i susţină iniţiativa astfel încât aceasta să fie depusă la toamnă pentru a intra în parcursul legislativ. „Am discutat aceasta initiativa si in PSD, exista o reticenta, o frica de a te expune public ca politician cu o astfel de initiativa, dar sa fii politician nu inseamna sa fugi de raspundere ca sa nu ti se poata reprosa nimic. La sfarsit trebuie sa le spui oamenilor, am facut asta, mi-am asumat asta, in asta cred”, spune deputatul.

El a ţinut să afirme că preocuparea pentru libertăţile cetăţeneşti nu poate justifica blocarea adoptării unei asemenea legi. „Realitatea e ca eu nu vreau sa imi vad copiii rapiti pe strada si nici nu vreau sa imi vad sarind vreo bomba intr-un hotel si nici nu cred ca in numele libertatilor cetatenesti trebuie sa ne permitem luxul de a fi nesiguri, de a ne lasa expusi. E o mare gaura in chestiunea asta pentru siguranta noastra a tuturor”, a spus deputatul PSD.

Ghiţă a spus că obiecţiile vor veni de la „pseudogrijulii faţă de societate”. „În cine sa am mai multa incredere? Intr-unul de la servicii, care, vezi Doamne, ar abuza de informatia asta, sau intr-un nebun care vrea sa arunce cu o bomba pe care a gasit-o el pe la el prin sat un campus universitar in aer? Va zic eu de acum, o sa avem mai multa incredere in cei de la servicii, asta e realitatea pe tot globul si trebuie sa ne obisnuim cu ea”, a  declarat social-democratul.

Un alt argument invocat de către Sebastian Ghiţă a fost progresul tehnologic rapid din domeniul IT care impune adaptarea la fel de rapidă a instituţiilor care se ocupă de securitatea statului. „Maine veti vedea ca retelele de prostitutie se muta din discoteca din Mizil pe Facebook, de fapt s-au mutat deja, stiti bine. Romancele de 15 ani o sa fie racolate de pe Facebook si proxenetii nu vor mai sta in Romania, vor sta in Palma de Mallorca, si trebuie sa fim in stare sa blocam lucrul asta, altfel o sa fim carne de tun. In Romania, astazi, cel mai mare bun pe care il avem e siguranta noastra. Noua nu ni se rapesc copiii, nu ni se impusca politicieni sau oameni de afaceri ca in Bulgaria, nu te santajeaza la colt de strada cine stie ce gainari, nu se intampla nimic din toate astea”, a mai spus Ghiţă.

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Ce trebuie să știe românii care returnează ambalajele contra garanție la magazin. Metoda prin care scapi de o mare bătaie de cap și primești rapid cei 50 de bani pentru PET-uri
Capital.ro
Tragedie în lumea filmului. A murit unul dintre cei mai buni actori ai țării. Nu s-a mai putut face nimic pentru el
Playtech.ro
Când ești obligat să plătești fondul de rulment și când nu. Ce spune legea
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
Sondaj comandat de Nicușor Dan înaintea primului tur. Luptă strânsă între candidați pentru locul doi
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Cele mai impresionante drumuri panoramice din România. Aventuri și peisaje de neuitat
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Accident grav în București, după ce un bărbat a pierdut controlul mașinii pe care o furase în timp ce era urmărit de polițiști
Cancan.ro
Ireal ce a găsit Piedone într-un faimos bar din Constanța. Când a văzut asta, șeful ANCP a închis localul
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut cea mai mare voce a țării. A fost o zeiță a muzicii. Nu va mai fi nimeni ca ea
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Profesoara de 36 de ani care a trimis fotografii nud unor elevi, pedepsită aspru
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
O stațiune emblemă a litoralului românesc este amenințată cu dispariția. Turiști, alungați de intervențiile ce ar fi trebuit să o pună în valoare