Sechestru pe averea Monicăi Ridzi! ICCJ a pus lacăt pe un apartament, jumătate de casă şi un teren

Apartamentul din Petroşani şi un teren intravilan ale Monicăi Iacob Ridzi, precum şi jumătate dintr-o casă pe care o deţine în coparticipaţie, au fost menţinute sub sechestru de judecătorii ICCJ care l-au condamnat, luni, pe fostul ministru la cinci ani de închisoare cu executare, transmite Mediafax.
Filip Stan
27 ian. 2014, 19:04
Sechestru pe averea Monicăi Ridzi! ICCJ a pus lacăt pe un apartament, jumătate de casă şi un teren

Judecătorii ICCJ au stabilit, luni, pedepse la închisoare, cu executare şi suspendare, în dosarul fostului ministru al Tineretului Monica Iacob Ridzi, de abuz în serviciu privind manifestările organizate în 2009 de Ziua Naţională a Tineretului.

Totodată, instanţa a admis acţiunea civilă şi i-a obligat pe toţi cei 12 inculpaţi – Ridzi, fosta ei consilieră, Ioana Elena Vârsta, Paul Diaconu, Marius Mihail Mărcuţă, Florin Cătălin Mircea, Octavian Petru Dragomir, Claudia Radu, Dan Petre Toia, Daniela Elena Popa – angajaţi în minister la vremea aceea, şi George Udengiu, Bogdan Iacobescu şi Marius Negrea, asociaţi şi administratori ai unor firme, la plata sumei de 2.736.933,28 de lei drept despăgubiri civile Ministerului Tineretului şi Sportului (MTS).

Totodată, instanţa a menţinut măsurile asiguratorii dispuse în 21 iulie 2009 de DNA prin care s-a instituit sechestrul asigurător asupra următoarelor sume de bani totalizând 1.151.204,15 de lei descoperite în conturile societăţii Artisan Consulting şi Compania de Publicitate Mark – în prezent – Brandvision Media şi Compania de Publicitate Brandvision, şi provenite din cele încasate de la MTS în baza contractelor 13, 14 şi 15, 568.44 de lei, 143.520,23 de lei, 900.000 de lei, găsite în conturie societăţii Art Consulting, 76.919,04 de lei şi 30.194,44 de lei găsiţi în conturile bancare ale societăţii Compania de Publicitate Mark.

Judecătorii au menţinut şi măsurile asiguratorii din 14 decembrie 2010 ale DNA asupra bunurilor din proprietatea Monicăi Iacob-Ridzi, respectiv asupra unui apartament din Petroşani, cu valoare de impozitare de 140.681,17 de lei, a unei jumătăţi din casa deţinută în coproprietate de Monica Iacob Ridzi în comuna Scărişoara, judeţul Olt, respectiv o construcţie cu valoare de impozitare de 126.000 de lei, şi a unui teren intravilan în suprafaţă de 3.005 mp cu valoare de impozitare 136 de lei.

Fostul ministru al Tineretului şi Sportului Monica Iacob Ridzi a fost condamnată, luni, de ICCJ, la cinci ani de închisoare cu executare, în dosarul în care este acuzată de abuz în serviciu privind manifestările organizate în 2009 de Ziua Naţională a Tineretului, decizia nefiind definitivă.

VEZI SI:

Ridzi: Sunt ACUZATĂ fără temei! Cum poţi acuza un ministru de plăţi ilegale când nu apare semnătura lui?

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Gheorghe Tadici răspunde acuzelor fără precedent: „Nu pot să iau în seamă toţi anonimii! Pentru prima dată în 50 de ani deschid un proces!”. De ce crede că e o campanie ţintită împotriva lui. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Celebrul actor din „Mortal Kombat” s-a stins din viață. Toți îl știau de la TV
Playtech.ro
Cât de departe de centrală trebuie pus termostatul: distanța optimă care îți reduce factura la încălzire
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Roxana Moise a fost condusă pe ultimul drum! Familia și-a dorit discreție la înmormântarea fostei sportive
iamsport.ro
A văzut cum a ajuns să arate Florin Prunea după o lună în junglă și a rămas năucit: 'Băi, de ce este așa?' | FOTO
MediaFlux
Cea mai bogată femeie din România și-a scos iubitul în oraș. Anca Vlad, o masă la un restaurant de top din Capitală, plus o vizită culturală PAPARAZZI VIDEO ȘI FOTO
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje