Secretarul de stat Rubio amenință atât Ucraina, cât și Rusia: ”Trebuie să prezinte propuneri concrete pentru a pune capăt conflictului. Dacă nu există progrese, ne vom retrage ca mediatori”

Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a declarat că este momentul pentru propuneri concrete din partea Moscovei şi Kievului pentru a pune capăt războiului din Ucraina şi a avertizat că SUA se vor retrage ca mediator, dacă nu există progrese, a declarat marţi purtătoarea de cuvânt a Departamentului de Stat, Tammy Bruce.
Filip Stan
30 apr. 2025, 10:05
Secretarul de stat Rubio amenință atât Ucraina, cât și Rusia: ”Trebuie să prezinte propuneri concrete pentru a pune capăt conflictului. Dacă nu există progrese, ne vom retrage ca mediatori”

„Ne aflăm acum într-un moment în care cele două părţi trebuie să prezinte propuneri concrete cu privire la modul de a pune capăt acestui conflict”, a spus Bruce, citând o declaraţie a lui Rubio.

„Modul în care vom proceda de aici este o decizie ce aparţine acum preşedintelui. Dacă nu există progrese, ne vom retrage ca mediatori din acest proces”, a adăugat Bruce, referindu-se la preşedintele Donald Trump, care a încercat să obţină un acord pentru a pune capăt conflictului din Ucraina.

Bruce a declarat reporterilor în cadrul unui briefing de presă că SUA caută o „încetare a focului completă, durabilă şi un sfârşit al conflictului”, nu un „moment de trei zile pentru a putea sărbători altceva”.

Liderul rus Vladimir Putin a declarat luni o încetare a focului de trei zile în războiul cu Ucraina, în perioada 8-10 mai, pentru a marca cea de-a 80-a aniversare a victoriei Uniunii Sovietice şi a aliaţilor săi în cel de-al Doilea Război Mondial. Ucraina s-a întrebat de ce Moscova nu este de acord cu apelul său pentru o încetare a focului care să dureze cel puţin 30 de zile şi care să înceapă imediat.

Citește și: Se rupe tabăra lui Trump. Senatorul republican John Kennedy avertizează: ”Trebuie să doborâm Rusia și să o sufocăm. Altfel nu vor veni la masa negocierilor. Putin l-a manipulat pe președintele Trump la fiecare pas”

Atât Kievul, cât şi Moscova au încercat să îi arate lui Trump că fac progrese în direcţia obiectivului său de a ajunge rapid la un acord de pace, după ce SUA au ameninţat că renunţă la eforturile sale de pace. Administraţia Trump a devenit nerăbdătoare în ceea ce priveşte eforturile de pace, după ce preşedintele se lăudase în campanie că poate face pace în 24 de ore.

De la preluarea mandatului în ianuarie, Trump a schimbat politica SUA în ceea ce priveşte războiul, presând Ucraina să accepte o încetare a focului şi reducând în acelaşi timp presiunea asupra Rusiei.

Oficialii ucraineni şi europeni au respins săptămâna trecută unele propuneri ale SUA cu privire la modul de a pune capăt războiului Rusiei în Ucraina, făcând contrapropuneri referitoare la teritoriu şi la sancţiuni, potrivit textelor complete ale propunerilor văzute de Reuters.

Citește și: Zelenski nu vrea să cedeze niciun teritoriu pentru a semna pacea cu Putin și avertizează asupra unor posibile noi agresiuni ale Rusiei: ”Așa încep de obicei noile sale atacuri. Dar unde va fi de data aceasta? Ucraina? Lituania? Polonia? Doamne ferește!”

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Directorul ESZ Prahova, atac la ministrul mediului după amenințările cu desființarea societății: „Și-a numit un om la Apele Române și nu vrea să-l pună să plătească”
Capital.ro
Lovitura finală pentru Călin Georgescu. Planul care îl va distruge. De ce a fost adus Horațiu Potra în România
Playtech.ro
„Comfort” sau „confort”: care este forma corectă în limba română, mulți scriu ca în engleză
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Orașul din România unde meteorologii anunță nu mai puțin de 20 de zile cu ninsoare, în luna decembrie
iamsport.ro
Acuză direct că meciul dintre Farul și FCSB a fost aranjat: ”Blat ca pe vremuri, bă, nu s-a schimbat nimic!”
MediaFlux
Lovitură majoră pentru pensionari. Poșta Română nu mai vrea să distrbuie pensiile
stirilekanald.ro
Elevă de clasa a IX-a, răpită, bătută și umilită de 6 colege din cauza unui băiat! I-au furat telefonul și au agresat-o minute întregi pe o stradă din apropierea școliI
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje