Secretarul general NATO: Trebuie să fim pregătiţi pentru o lume „cu mai multe rachete ruseşti”

NATO trebuie să se pregătească pentru o lume 'cu mai multe rachete ruseşti', chiar dacă Alianţa încearcă să salveze Tratatul Forţelor Nucleare Intermediare (INF), a avertizat declarat vineri secretarul general Jens Stoltenberg, citat de Agerpres.
Romania TV
01 mart. 2019, 13:11
Secretarul general NATO: Trebuie să fim pregătiţi pentru o lume

„Chemăm Rusia să se conformeze din nou tratatului INF (…) În acelaşi timp, trebuie să fi pregătiţi pentru o lume fără tratatul INF şi cu mai multe rachete ruseşti”, a afirmat Jens Stoltenberg la Sofia, după o întâlnire cu premierul bulgar Boiko Borisov.

Observatorii avertizează asupra riscului unei noi curse a înarmării nucleare după ce SUA şi-au anunţat la începutul lui februarie retragerea din INF, încheiat în 1987, acuzând Rusia de încălcarea lui, iar Moscova a răspuns suspendându-şi participarea la tratat, denunţând ‘acuzaţii imaginare’ şi comunicând ulterior că îşi acordă un termen de doi ani pentru dezvoltarea de noi rachete terestre.

‘Acest tratat este indispensabil pentru controlul armamentelor timp de decenii. NATO nu vrea un nou Război Rece, nu vrem o nouă cursă a înarmării’, a subliniat secretarul general al Alianţei.

La rândul său, Boiko Borisov, care îl va primi la începutul săptămânii viitoare pe omologul său rus Dmitri Medvedev, a declarat că vrea să ‘utilizeze la maximum forţa diplomaţiei pentru a nu se intra într-o cursă a înarmării’.

‘Nu doar că Bulgaria nu este calul troian al Rusiei în NATO, dar este unul din membrii cei mai disciplinaţi şi mai loiali din NATO’, a subliniat Borisov, a cărui ţară întreţine totuşi legături economice şi istorice puternice cu Moscova.

Bulgaria, dependentă aproape integral de livrările de energie din Rusia, se pregăteşte să construiască un nou gazoduct, care îi va traversa teritoriul de la frontiera cu Turcia până în Serbia, pentru a beneficia de gazele ruseşti ce vor tranzita prin viitorul gazoduct Turkish Stream.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Cine transmite la TV barajul Turcia – România. UEFA, decizie surprinzătoare. Update
Capital.ro
Proprietarii de apartament nu au acest drept. Regulă privind ședințele adunării generale de la bloc: Dezbaterea se încheie aici
Playtech.ro
Camera în care trebuie montat termostatul centralei termice. Nu contează temperatura, ci un alt detaliu
Adevarul
Controversă în jurul filmului „Cravata Galbenă”. Echipa de producție, acuzată că a cerut cenzurarea unei recenzii scrise de o elevă: „o catastrofă”
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
O mamă și cei doi copii ai săi, implicați într-un eveniment rutier îngrozitor pe DN6. Mașina în care se aflau s-a izbit puternic de un TIR
iamsport.ro
Radu Banciu a făcut topul prezentatoarelor TV din România: 'Singura femeie absolut perfectă la toate'
MediaFlux
Vești bune pentru milioane de români! Se MAJOREAZĂ pensiile cu încă 360 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume