Secţia de Pneumologie a Spitalului din Deva, închisă după ce un pacient a fost confirmat cu coronavirus

Secţia de Pneumologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă Deva a fost închisă pentru dezinfecţie, după ce un pacient de acolo a fost confirmat cu coronavirus. 14 cadre medicale se află în izolare la domiciliu.
Filip Stan
26 mart. 2020, 20:39
Secţia de Pneumologie a Spitalului din Deva, închisă după ce un pacient a fost confirmat cu coronavirus

Potrivit unui comunicat de presă, de joi seara, al Consiliului Judeţean Hunedoara, Secţia de Pneumologie a Spitalului Judeţean Deva a fost închisă pentru dezinfecţie, după ce un pacient internat aici a fost depistat pozitiv cu coronavirus, iar 14 cadre medicale au intrat în izolare la domiciliu.

„Decizia aparţine conducerii Spitalului Judeţean de Urgenţă Deva şi a fost luată după ce un pacient internat în această secţie a fost depistat pozitiv la testul COVID-19. Potrivit conducerii SJU Deva, 14 cadre medicale au intrat în izolare la domiciliu pentru o perioadă de 14 zile, timp în care vor fi testate şi monitorizate”, se arată în comunicat.

Potrivit sursei citate, pacientul depistat pozitiv în urma testelor epidemiologice a fost transferat la Spitalul de Boli Infecţioase din Timişoara. Un alt pacient internat în Secţia Penumologie a fost testat negativ şi externat.

Tot la Spitalul Judeţean de Urgenţă Deva, Secţia Oncologie a intrat în carantină din 25 martie, după ce doi medici au fost depistaţi cu COVID-19 în urma testelor epidemiologice.

Citeşte şi Bărbat infectat cu coronavirus, mort după ce a fost trimis acasă de medicii de la două spitale

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Ionel Ganea și-a deschis sufletul după accidentul în care i-a murit fiul de doi ani: „Te schimbă pentru totdeauna!”. Gest incredibil făcut în memoria lui Alexandru
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 29 aprilie. Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Cât plătesc șoferii înainte de 1 Mai
Playtech.ro
Ai voie să citeşti mesajele din telefonul cuiva fără permisiune? Legea din România de care puţini au habar
Adevarul
China construiește mașina de „unică folosință”. Cât costă un astfel de vehicul
wowbiz.ro
Ea este doctorița care s-a spânzurat de geamul apartamentului. A fost găsită fără suflare, atârnând de o funie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ea este Alina, tânăra de 21 de ani care și-a pierdut viața după ce s-a izbit cu mașina de un copac, în Constanța. Acul kilometrajului s-ar fi oprit la 130 km/h
iamsport.ro
Un club din SuperLiga ar urma să fuzioneze cu altă echipă, iar mai mulți membri ai Generației de Aur ar fi așteptați să semneze: ”Ăsta e următorul pas”
MediaFlux
Cuba Gooding Jr. în România alături de Codin Maticiuc! Actorul a vizitat șantierul noului spital PRIMELE IMAGINI FOTO și VIDEO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR