Secţia de procurori decide dacă magistratul DNA care a provocat un accident fiind băut va fi revocat. Cererea, înaintată de Kovesi

Secţia pentru procurori a CSM decide, marţi, dacă magistratul DNA Eugen Stoina, care ar fi provocat un accident rutier fiind sub influenţa băuturilor alcoolice, va fi revocat din structura de parchet. Cererea a fost înaintată de procurorul şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi.
Romania TV
16 ian. 2018, 06:59
Secţia de procurori decide dacă magistratul DNA care a provocat un accident fiind băut va fi revocat. Cererea, înaintată de Kovesi

Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a notificat DNA pe 11 ianuarie 2018, ora 19:30, că pe rolul Secţiei de urmărire penală şi criminalistică a fost înregistrat un dosar penal referitor la un accident rutier în care a fost implicat un autoturism care aparţine şi care era condus de procurorul Eugen Stoina.

Accidentul s-a produs în Capitală pe 11 ianuarie 2018, în jurul orei 15:00, iar în urma impactului nu au rezultat victime care să fie spitalizate.

„Din datele care ne-au fost comunicate, a rezultat faptul că cel care a produs accidentul de circulaţie, prin aceea că nu a păstrat distanţa regulamentară între vehicule, este procurorul Stoina Eugen şi că acesta se afla sub influenţa băuturilor alcoolice. Precizăm că în ziua producerii accidentului, acesta se afla în concediul legal de odihnă pentru perioada 11-12 ianuarie 2018, aprobat de şeful de secţie”, arată DNA, într-un comunicat de presă.

Având în vedere aceste lucruri, procurorul şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie a transmis, joi, către Secţia pentru Procurori a C.S.M. solicitarea de aviz în vederea revocării procurorului Eugen Stoina din funcţia de procuror DNA.

DailyBusiness
La București începe Forumul NATO al Industriei de Apărare. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, vine special în România
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
Poveștile de dragoste ale lui Emeric Ienei, antrenorul care a cucerit Europa și inimile românilor. Vasilica Tastaman și Ileana Gyulai, cele două mari iubiri
Capital.ro
Decizia luată de Elena Udrea. A plecat din țară fără partenerul său. Ce s-a întâmplat cu Adrian Alexandrov
Playtech.ro
Cât costă curentul electric în Italia sau Marea Britanie? Comparaţie cu preţurile din România
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
Dezvăluiri BOMBĂ despre criminalul din Mureș! Ea este singura persoană care știe unde se ascunde Emil Gânj! De ce nu are voie să spună: „Nu poate fi obligat să denunțe locația!”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT
iamsport.ro
Ce indemnizație primea Emeric Ienei lunar de la statul român
MediaFlux
Se acordă o nouă zi liberă pentru români! Cine poate beneficia de ea
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai