Sediul agenției de presă Associated Press şi al postului Al Jazeera din Gaza, distruse de o rachetă

Atacurile aeriene între Israel şi Fâşia Gaza au continuat şi noaptea trecută. O rachetă lansată din Israel a lovit unn turn al oraşului Gaza care găzduia birourile unor instituţii de presă internaţionale. La rândul lor, palestinienii au lansat din nou o ploaie de rachete asupra mai multor oraşe israeliene, între care şi Tel Aviv, iar un om a fost uciş.
Filip Stan
16 mai 2021, 09:38
Sediul agenției de presă Associated Press şi al postului Al Jazeera din Gaza, distruse de o rachetă

Un bloc turn cu 13 etaje care adăpostea birourile agenţiei de presă americane Associated Press şi canalului de informaţii Al Jazeera (din Qatar) în Gaza s-a prăbuşit după ce a fost lovit de o rachetă israeliană, potrivit Agerpres.

Potrivit armatei israeliene, clădirea adăpostea şi „bunuri militare” ale Hamas, iar civilii au fost avertizaţi înainte de tirul aerian pentru a avea timp să evacueze.

„Este o evoluţie incredibil de îngrijorătoare. Am evitat la limită o pierdere teribilă de vieţi omeneşti”, a spus şeful Associated Press (AP), Gary Pruitt, la New York.

Citeşte şi: Israelul continuă atacurile aeriene în Fâşia Gaza. Zece membri din aceeaşi familie au fost ucişi, sâmbătă dimineaţă

Agenţia de ştiri americană a fost informată în avans despre lovitura aeriană, a spus el. O duzină de jurnalişti ai AP şi independenţi au putut fi evacuaţi în siguranţă.

Armata israeliană susţine că a vizat locuinţa Khalil al-Hayya, adjunctul şefului biroului politic al Hamas şi alţi oficiali de rang înalt.

Potrivit Ministerului Sănătăţii din Fâşia Gaza, în jur de 145 de palestinieni au fost ucişi şi 1.100 răniţi după escaladarea luptelor, luni.

La rândul lor, militanţii palestinieni au continuat să lanseze rachete asupra Israelului.  Cel puţin o persoană a fost ucisă sâmbătă într-un atac cu rachetă în zona oraşului Tel Aviv.

Citeşte şi: Război în Orient. Israelul, atacat cu rachete şi din Siria VIDEO

Premierul israelian Benjamin Netanyahu: Operaţiunea militară a Israelului împotriva Hamas va continua atâta timp cât va fi necesar

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a promis, într-un discurs susţinut sâmbătă noapte, că armata ţării sale va lovi mişcarea Hamas, care a continuat atacurile cu rachete asupra Israelului în cursul weekendului, atâta timp cât va fi necesar.

„Această operaţiune militară va continua atâta timp cât va fi necesar până când ne îndeplinim scopurile şi obţinem pace şi securitate pentru toţi cetăţenii israelieni”, l-a citat Jerusalem Post pe premierul israelian.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Cum i-a dat un cap în gură Miron Cozma lui Dănuț Lupu după Jiul Petroșani – Dinamo: “Cineva a vrut să mă taie! A spart ușa și a intrat peste noi în vestiar”
Capital.ro
Adevărul despre dosarele lui Călin Georgescu. Ion Cristoiu: E o tristețe. Omul chiar e hăituit
Playtech.ro
Cum cureți rapid oale și cratițe de grăsime, chiar și în apă rece. Trucuri testate
Adevarul
Țara care solicită anularea tuturor vizelor pentru cetățenii americani, după extinderea interdicției de călătorie impuse de Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Pe 29 decembrie se schimbă banii! BNR a făcut anunțul despre moneda care se va lansa în România
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend