Şefa Secţiei de Terapie Intensivă de la Spitalul Gerota este în stare gravă. Arafat: „Este în stare critică, dar în viaţă”

Ştirea Digi 24 referitoare la decesul primului medic nu se confirmă. "Pot să vă spun tuturor că nu este adevărat. Este în stare critică, dar este în viaţă. Acum am primit cert confirmarea!", a transmis Raed Arafat jurnaliştilor de pe grupul oficial de comunicare.
Romania TV
27 mart. 2020, 22:29
Şefa Secţiei de Terapie Intensivă de la Spitalul Gerota este în stare gravă. Arafat:

Pandemia de coronavirus a lovit puternic în sistemul medical din România. Sute de medici sunt infectaţi cu Covid 19, iar dr. Alida Moise trece prin momente grele. Iniţial, s-a anunţat că medicul ar fi murit, dar Raed Arafat a anunţat că nu este vorba de deces, dar că medicul se află în stare gravă. La Spitalul Gerota a fost internat ofițerul MAI, angajat la Primăria Sectorului 4, și care nu le-a spus medicilor că a fost în Israel.

Femeia este internată la Spitalul ”Matei Balș”. Mai mulți medici și pacienți, peste 50, au fost infectați, la Spitalul Gerota, de ofițerul MAI care a ascuns că a fost plecat în Israel. Pe numele lui a fost, de altfel, deschis și un dosar penal.

România s-ar putea confrunta cu deficienţe majore în lupta cu coronavirusul. Spitalele dispun de doar 1.361 ventilatoare mecanice

Încă un deces al unei persoane confirmate cu coronavirus a fost anunţat, vineri seară fiind vorba de un bărbat de 65 de ani din judeţul Timiş, cunoscut cu afecţiuni cardiovasculare. Bilanţul a urcat astfel la 26 de morţi. Bilanţul îmbolnăvirilor cu coronavirus era vineri la ora 13:00 de 1292 de cazuri, după ce în ultimele 24 de ore au fost diagnosticate 263 de persoane, fiind cel mai mare număr înregistrat de la declanşarea epidemiei în România. Un număr de 32 de pacienţi se află la ATI, starea a 24 dintre ei fiind gravă.

DailyBusiness
HAOS la Finanțe! Ședință de urgență după ce Pfizer a blocat conturile ROMATSA
Spynews
Zodiile care vor avea parte de o săptămână excepțională. Norocul le surâde între 6 și 12 iulie
Fanatik.ro
Gigi Becali, mega-afacere de 1.632.000 de euro. A făcut rost de bani pentru transferul lui Denis Drăguș la FCSB!
Capital.ro
Tragedia din Venezuela continuă să se agraveze. Bilanțul victimelor a crescut la 2.645 de morți și 12.666 de răniți
Playtech.ro
Planta cu care românii au dat lovitura în ultimii ani. Este căutată în toată lumea, este considerată „aurul cosmeticii”
Adevarul
Sute de turiști, filmați pe ascuns în camere de hotel. Imaginile intime erau vândute apoi pe Telegram
wowbiz.ro
Codruța Filip și Valentin Sanfira, surprinși din nou împreună. Fanii au crezut că nu văd bine
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tată și-a pierdut fiul de 11 ani, după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat în Mehedinți. Bărbatul este în stare gravă
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur, atac uluitor în direct: ”Italian pervers și fițos, are și vreo două Mondiale câștigate! Nu ai fost antrenor niciodată și te compari cu Neymar?!”
MediaFlux
Alertă meteo. Zeci de județe intră sub avertizare de Cod Galben de furtuni și ploi puternice
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?