Şeful ANPC şi fostul ministru al Economiei, amendaţi de Curtea de Apel Ploieşti

Preşedintele ANPC, Constantin Cerbulescu, şi fostul ministru al Economiei Lucian Bode au fost amendaţi de Curtea de Apel Ploieşti fiindcă au refuzat să pună în aplicare o hotărâre definitivă şi irevocabilă prin care fostul şef al CPC Prahova Corneliu Buzu, schimbat în 2009, era repus în funcţie.
Romania TV
14 mai 2012, 18:05
Şeful ANPC şi fostul ministru al Economiei, amendaţi de Curtea de Apel Ploieşti

Potrivit portalului instanţelor de judecată din România, Curtea de Apel Ploieşti a dispus amendarea preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorului, Constantin Cerbulescu, şi a fostului ministru al Economiei Lucian Bode într-un dosar în care fostul şef al Comisariatului pentru Protecţia Consumatorului (CPC) Prahova Corneliu Buzu a dat în judecată Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorului, pe preşedintele acestei instituţii, Constantin Cerbulescu, Ministerul Economiei şi Comerţului şi pe fostul ministru de resort Lucian Bode, solicitând aplicarea unei sentinţe definitive şi irevocabile prin care Buzu a câştigat repunerea sa în funcţia de şef al CPC Prahova.

Conform sursei citate, şeful ANPC şi fostul ministru al Economiei sunt obligaţi să plătească fostului comisar şef al CPC Prahova amenzi în valoare de 20 la sută din salariul mediu brut pe economie, pe zi de întârziere, începând din 15 octombrie 2011 până la punerea în aplicare a sentinţei, respectiv până la repunerea în funcţia de şef al CPC Prahova a lui Corneliu Buzu, lucru care nu s-a întâmplat nici până la ora actuală.

Contactat telefonic, Corneliu Buzu a declarat că a fost schimbat din funcţia de comisar şef al CPC Prahova la data de 1 aprilie 2009. În primă fază, el a fost trecut pe funcţia de comisar şef adjunct la aceeaşi instituţie, ulterior fiind schimbat şi din această funcţie şi rămânând comisar la CPC Prahova, unde lucrează şi în prezent.

La începutul anului 2010, Corneliu Buzu a contestat în instanţă schimbarea sa din funcţia de conducere de la CPC Prahova şi a câştigat, sentinţa rămânând definitivă şi irevocabilă începând cu data de 12 octombrie 2010.

Hotărârea judecătorească nu a fost încă niciodată pusă în aplicare, iar Buzu nu a fost repus în funcţie, motiv pentru care a solicitat în contencios administrativ plata unei despăgubiri egale cu drepturile băneşti de care a fost privat ca urmare a neexecutării sentinţei devenită irevocabilă, prin care era repus în funcţie, despăgubirea fiind actualizată în funcţie de rata inflaţiei.

Totodată, Corneliu Buzu a solicitat prin acelaşi proces amendarea celor care nu au pus în aplicare sentinţa prin care ar fi trebuit să fie repus în funcţia de conducere a CPC Prahova.

Solicitările sale au fost admise de Curtea deApel Ploieşti, iar în prezent preşedintele ANPC, Constantin Cerbulescu, şi a fostul ministru al Economiei Lucian Bode trebuie să achite lui Buzu peste 40.000 de euro. Buzu a explicat că fiecare dintre cei doi trebuie să-i plătească aproximativ o sută de euro (20 la sută din salariul mediu brut care este de peste 2000 de lei) pe zi, începând cu 15 octombrie 2011.

Preşedintele ANPC, Contantin Cerbulescu, a făcut recurs la decizia Curţii de Apel Ploieşti, recursul fiind înaintat la data de 10 mai 2012, în condiţiile în care sentinţa a fost pronunţată pe 3 mai 2012 şi putea fi atacată în termen de cinci zile de la comunicare.

Fostul ministru al Economiei Lucian Bode nu a atacat sentinţa. Conform soluţiei publicate pe portalul instanţelor de judecată din România, numele fostului ministru este scris „Bote Nicolae Lucian”, şi nu „Bode Nicolae Lucian”. Corneliu Buzu a arătat că, dacă s-a săvârşit o astfel de greşeală, va solicita instanţei corectarea erorii materiale, astfel încât din sentinţă să reiasă cine trebuie să achite amenda dispusă de către magistraţi.

Corneliu Buzu a mai spus că va depune plângere penală atât pe numele şefului ANPC, cât şi pe numele fostului ministru al Economiei, pe motiv că cei doi au refuzat repunerea sa în funcţie şi aplicarea unei hotărâri judecătoreşti definitive şi irevocabile.

Buzu a mai spus că, din cunoştinţele pe care le are, alţi patru foşti şefi ai unor comisariate judeţene pentru protecţia consumatorului au contestat şi au câştigat în instanţă repunerea lor pe funcţii.

DailyBusiness
După întâlnirea SUA-Ucraina din Florida, atenția se îndreaptă asupra lui Putin
Spynews
Zonele din România în care zăpada a ajuns la doi metri. Există risc de avalanșă
Fanatik.ro
„Charalambous va pleca de la FCSB pe salariu de 2 milioane de euro”. Anunț de ultimă oră despre tehnicianul cipriot. Exclusiv
Capital.ro
Cine îl folosește pe Călin Georgescu. Un fost prim-ministru, dezvăluire de Ziua Națională: Pe spinarea lui alții fac bani
Playtech.ro
Cu câți bani rămâi în mână dacă vinzi o locuință. Impozitul nu mai depinde de preț, noua lege schimbă total calculele
Adevarul
Povestea eroinelor care au salvat oameni din calea naturii dezlănțuite. Una dintre ele avea doar 10 ani, iar cealaltă a ajutat oamenii până la ultima suflare
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Fostul jucător de tenis, Nicola Pietrangeli, s-a stins din viață! Rafael Nadal a transmis un mesaj emoționant
iamsport.ro
Soția lui Valentin Ceaușescu, apariție extrem de RARĂ! L-a însoțit pe fostul protector al Stelei la evenimentul important al lui Bölöni
MediaFlux
REPORTAJ Am pedalat câteva sute de kilometri (vreo 800) pe Via Transilvanica, în cele mai ploioase zile din 2025. „Drumul care unește” m-a distrus și refăcut FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
AS Monaco – PSG, AC Milan – Lazio, Chelsea – Arsenal: prezentare și cote la pariuri