Șeful Consiliului European, avertisment terifiant după ce Zelenski a cerut închiderea cerului Ucrainei. „Este foarte important să evităm un al treilea război mondial”

Charles Michel, şeful Consiliului European, a declarat că aplicarea unei zone de excludere aeriană deasupra Ucrainei, precum a cerut preşedintele Volodimir Zelenski, este o decizie a NATO, însă a atras atenţia că ar fi "un pas prea departe", cu un "risc real de escaladare și un risc real pentru un posibil al treilea război mondial".
Filip Stan
03 mart. 2022, 21:26
Șeful Consiliului European, avertisment terifiant după ce Zelenski a cerut închiderea cerului Ucrainei.

Șeful Consiliului European, Charles Michel, a subliniat că Uniunea Europeană „nu este în război cu Rusia”, însă „Realitatea este că Rusia a lansat un război sălbatic împotriva Ucrainei”.

„Ucraina nu este membru NATO și de aceea trebuie să fim extrem de atenți și precauți.

Trebuie să facem tot ce este posibil, dar ținând cont de faptul că Rusia are arme nucleare și este foarte important să evităm un al treilea război mondial”, a declarat președintele Consiliului European într-un interviu pentru CNN, conform Hotnews.

Citeşte şi: S-a încheiat a doua rundă de negocieri între Rusia şi Ucraina. Acord de încetare temporară a focului pentru a putea fi evacuați civilii

Charles Michel a spus că amintit că aplicarea unei zone de excludere aeriană deasupra Ucrainei este o decizie a membrilor NATO, iar aceştia ar trebui să înţeleagă că „un pas prea departe”.

„De aceea încercăm să milităm în diferite domenii la nivel diplomatic.

Încercăm să oferim mai mult sprijin Ucrainei pentru a avea o încetare a focului cât mai curând posibil și pentru a ne asigura că vom putea negocia cât mai curând posibil”, a adăugat el.
Michel a mai spus că, deși NATO este „coloana vertebrală a securității comune în Europa”, țările europene trebuie să-și asume mai multe responsabilități pentru a putea oferi singure mai multe capacități în domeniul militar.

„Și dacă voi nu aveți puterea de a închide cerul, atunci dați-mi mie avioanele”
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a cerut joi NATO și aliaților occidentali să impună o zonă de excludere aeriană deasupra Ucrainei, pe fondul invaziei Rusiei și bombardamentelor aeriene asupra unor orașe.

„Și dacă voi nu aveți puterea de a închide cerul, atunci dați-mi mie avioanele”, a spus Michel, conform sursei citate.

Șeful Consiliului European a reacţionat după ce preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a cerut Occidentului să sporească sprijinul pentru țara sa. Liderul de la Kiev a avertizat că dacă Ucraina va fi învinsă de Rusia, aceasta va ataca celelalte țări din Europa de Est pentru a ajunge „până la zidul Berlinului”.

Citeşte şi: Zelenski strigă după ajutor: „Dacă Ucraina cade, Rusia va ataca Europa de Est şi ţările baltice! Rog NATO să ne trimită avioane!”

DailyBusiness
ÎCCJ acuză Guvernul că pune presiune pe justiție după sesizarea CCR: „Procesele se soluționează în sala de judecată, nu în spațiul public”
Spynews
Casa Alinei Pușcaș s-a inundat! Prezentatoarea a golit apa cu gălețile: ”Nu am mai trăit așa ceva”
Fanatik.ro
Transferurile pe care Rapid nu trebuie să le facă. Ei sunt jucătorii care n-au ce căuta în Giulești
Capital.ro
Taxa care se elimină pentru milioane de persoane. Cine nu va mai fi obligat să plătească din iulie 2026
Playtech.ro
Românii, dezamăgiți de cea mai frumoasă plajă din Thassos. Ce le-a dat bătăi de cap la Marble Beach: „Nu am găsit nimic din ce vedeam pe Instagram”
Adevarul
Pariuri pe platforma Polymarket pentru prăbușirea lui Putin. Un utilizator misterios mizează pe înlăturarea liderului de la Kremlin până la sfârșitul anului
wowbiz.ro
Răsturnare șoc în cazul morții lui Radu Mărginean. Ce s-a descoperit la necropsie. Raportul medico-legal a fost finalizat
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Au distrus o națională din optimile CM 2026: ”Jalnică, o tristețe de fotbal, e de neprivit!” / ”El e efectiv ultimul om care să dea lecții”
MediaFlux
Pariu pe sfârșitul lui Putin. Cea mai mare piață de predicții mizează pe căderea președintelui Rusiei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?