Şeful Gărzii de Mediu, avertisment despre apa din râurile din România. „Pot să beau o cană, dar mai mult de o cană înseamnă boală”

Comisarul general al Gărzii de Mediu a tras un semnal de alarmă cu privire la poluarea râurilor din România. Octavian Berceanu a mărturisit că nu ar avea curaj să bea mai mult de o cană de apă dintr-un râu.
Razvan Mihalascu
28 mai 2021, 23:40
Şeful Gărzii de Mediu, avertisment despre apa din râurile din România.
foto: green-report.ro

Şeful Gărzii de Mediu, avertisment despre apa din râurile din România. Octavian Berceanu a precizat că multe pensiuni din zona montană deversează conţinutul foselor septice în râuri.

Comisarul general al Gărzii de Mediu a făcut această afirmaţie după ce a fost întrebat dacă ar bea apă din râurile din România.

„Poate aş bea de undeva din Făgăraş, de unde pleacă un râu, de la izvor, dar după ce trece de prima pensiune, nu mi-aş mai permite să beau din apa aceea de râu. Din păcate, am fost pe munte, am fost pe văi şi foarte multe pensiuni deversează apa din fose în râuri.

Că nu o fac ziua, că o fac noaptea la 12 şi dacă mergi într-o staţiune şi ai deschis geamul la 12- 1 noaptea înnebuneşti de mirosul care există acolo şi te întrebi de ce nu miroase aşa şi în mijlocul zilei. Care e diferenţa dintre 12 ziua şi 12 noaptea?”, a declarat Octavian Berceanu la Digi24, potrivit News.ro.

Citeşte şi: Descinderi în Călăraşi, de faţă cu ministrul Mediului, la persoanele care ardeau ilegal deşeuri: „Dacă nu facem curat într-o săptămână … Vă mulţumim, domnu’ şef!”

Şeful Gărzii de Mediu, avertisment despre apa din râurile din România. „Pot să beau o cană, dar asta doar aşa, ca să nu mă îmbolnăvesc”

De altfel, şeful Gărzii de Mediu a precizat că nu ar bea mai mult de o cană de apă dintr-o apă curgătoare din România.

„Pot să beau o cană, dar asta doar aşa, ca să nu mă îmbolnăvesc, dar mai mult de o cană înseamnă boală pentru cei mai mulţi dintre noi. Asta e realitatea. Ce avem, poluare în pânza freatică? Da. Masivă? Da. Avem o tensiune maximă la graniţele României, vorbim de conflictul din Ucraina, dar nu ne uităm că ne intră aceste deşeuri care înseamnă mortalitate, înseamnă distrugerea mediului, distrugerea calităţii vieţii, pierderi fantastice de bani”, a mai declarat Octavian Berceanu.

Citeşte şi: Pui de urs, găsit în Sibiu şi dus la grădina zoologică. Cum procedezi când găseşti un animal abandonat
 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Fostul campion care a ajuns de 13 ori la dezintoxicare. Mama sa i-a cumpărat inclusiv un loc în cimitir, dar finalul a fost unul fericit
Playtech.ro
Cutremure succesive în România: unul s-a produs într-o zonă neobișnuită. Ce magnitudine a avut
Adevarul
În ce orașe din România e cel mai scump să locuiești
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
Cutremurător! Fostul căpitan din SuperLiga a ajuns să cerșească pe străzi: 'A ajuns boschetar, mi-a cerut un leu'
MediaFlux
Cum arată astăzi Adriela Morar, fosta concurentă de la „Dansez pentru tine”. Cu ce se ocupă în 2025
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul