Şeful Jandarmeriei Române, pus sub urmărire penală de DNA

Bogdan Enescu, şeful Jandarmeriei Române, este pus sub urmărire penală de DNA pentru că ar fi încasat ilegal sute de ore suplimentare. Prejudiciul se ridică la peste 40.000 de lei.
Romania TV
19 sept. 2020, 09:51
Şeful Jandarmeriei Române, pus sub urmărire penală de DNA

Șeful Jandarmeriei și foștii șefi ar fi fost puși sub urmărire penală pentru infracțiunea de uzurpare a funcției din Codul penal coroborate cu articolul 13 indice 2 din legea 78/2000 privind sancționarea faptelor de corupție.

Potrivit articolului 300 din Codul Penal, uzurparea funcţiei este „fapta funcţionarului public care, în timpul serviciului, îndeplineşte un act ce nu intră în atribuţiile sale, dacă prin aceasta s-a produs una dintre urmările prevăzute în art. 297, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă”.

Potrivit articolului 13 indice 2 din legea 78/2000, „În cazul infracțiunilor de abuz în serviciu sau de uzurpare a funcției, dacă funcționarul public a obținut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit, limitele speciale ale pedepsei se majorează cu o treime”.

Doar în cazul șefului Jandarmeriei, Bogdan Enescu, prejudiciul se ridică la peste 40.000 de lei. El și-ar fi aprobat singur efectuarea și plata a aproape 900 de ore suplimentare, fără acordul șefului ierarhic superior, adică al chestorului Bogdan Despescu.

Cei trei șefi ai Jandarmeriei au fost citați pentru săptămâna viitoare la DNA în calitate de suspecți, au mai declarat pentru G4media.ro surse din MAI.

Sorin Despina, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Române, a declarat pentru G4Media că nu există nicio informare oficială din partea DNA pentru prezența inspectorului general la audieri.

Citeşte şi ULTIMA ORĂ: DNA ridică documente şi computere de la Serviciul Omoruri din Poliţia Capitalei

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Puștiul care a marcat de patru ori într-un meci visează să ajungă la Real Madrid. Ce a spus despre plecarea de la Dinamo
Capital.ro
Bani pe care pensionarii îi pot pierde dacă nu îi cer. Drepturile care nu vin automat în 2026
Playtech.ro
Analizele medicale gratuite s-ar putea face fără goana de la începutul lunii. Ce vrea să schimbe CNAS
Adevarul
Merită să pleci din România? Ce spun cei care regretă că n-au emigrat mai devreme și cei care s-au întors
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Autoritățile, în alertă! O bucată de dronă a ajuns la mal, lângă Cazinoul din Constanța
iamsport.ro
”Noua Nadia”, dezvăluiri despre momentul care i-a schimbat cariera: ”A fost mai dificil emoțional”
MediaFlux
Rusia pregătește un posibil atac asupra NATO! Directorul CIA, vizită secretă la Moscova pentru a-l avertiza pe Putin
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat