Şeful Poliţiei Mizil media conflictele dintre traficanţii de persoane şi tinerele care făceau plângeri

Șeful Poliției Mizil, Marius Rotaru, încerca să medieze conflictele dintre membrii grupului de traficanți de persoane și cei care formulau plângeri penale, în sensul că plângerile, reclamațiile sau sesizările nu erau înregistrate sau înaintate către alte organe competente în soluționarea lor, se arată în motivarea deciziei Tribunalului Prahova, care a dispus arestarea a patru inculpați în acest dosar.
Romania TV
09 sept. 2016, 17:25
Şeful Poliţiei Mizil media conflictele dintre traficanţii de persoane şi tinerele care făceau plângeri

Unul dintre suspecții din dosar, persoană care sprijinea grupul infracțional în scopul exploatării sexuale a tinerelor minore, a declarat că Marius Rotaru încerca de fiecare dată să evite tragerea la răspundere penală a celor vizați de plângeri, găsind o cale amiabilă de stingere a conflictelor ivite între membrii grupului infracțional și persoanele care îi reclamau la Poliție.

Această situație reiese atât din declarațiile martorilor și ale persoanelor vătămate, cât și din procesele verbale de redare a convorbirilor telefonice și ambientale efectuate în cauză.

Potrivit Agerpres, două dintre persoanele arestate alături de Marius Rotaru, respectiv Eduard-Florian Baicu și Leontin-Florian Călin, au relatat în fața instanței că au fost chemați la Poliție în legătură cu relațiile pe care le-au avut cu minorele, dar nu li s-au luat declarații niciodată, aceștia menționând că „după ce a stat de vorbă cu domnul R., acesta le-a dat drumul acasă”, se precizează în motivarea Tribunalului Prahova.

Pe de altă parte, avocatul lui Marius Rotaru a susținut în fața instanței că printre martorii audiați în cauză au fost și colegi de serviciu ai lui Marius Rotaru care au arătat că acesta nu se face vinovat de acuzațiile care i se aduc.

„Din analiza declarațiilor martorilor audiați în cauză, colegi de serviciu ai inculpaților, se confirmă susținerile inculpatului, în sensul că nu se face vinovat de comiterea faptelor pentru care este cercetat, mare parte din acele solicitări nu erau în sfera poliției”, se arată în documentul citat.

Șeful Poliției orașului prahovean Mizil, Marius Rotaru, a fost arestat preventiv, joi după-amiază, alături de alte trei persoane, în dosarul de trafic de minori și trafic de persoane în care cei patru inculpați au fost reținuți de procurorii DIICOT Ploiești după mai multe ore de audieri.

Magistrații Tribunalului Prahova au admis propunerea procurorilor și au dispus emiterea de mandate de arestare preventivă pentru 30 de zile pe numele lui Marius Rotaru și al altor trei persoane, decizia nefiind definitivă.

Șeful Poliției Mizil, Marius Rotaru, dar și inculpații Eduard-Florian Baicu, Leontin-Florian Călin și Cornelia Chirbea au fost reținuți pentru săvârșirea infracțiunilor de constituire a unui grup infracțional organizat, trafic de minori, trafic de persoane, furt calificat, viol, favorizarea făptuitorului și folosire abuzivă a funcției în scop sexual.

„În cauză există suspiciunea rezonabilă că, începând cu luna decembrie 2015 și până în prezent, inculpații Baicu Eduard-Florian, Călin Leontin-Florian, Chirbea Cornelia și suspecții C. N. F., R. M.-M. și C. S. au inițiat și constituit un grup infracțional organizat având ca scop săvârșirea infracțiunilor de trafic de minori și trafic de persoane, constând în recrutarea, transportarea și adăpostirea în scopul exploatării sexuale, de cele mai multe ori prin exercitarea de acte de violență. S-a reținut că inculpații au constrâns persoanele vătămate care erau recrutate în special de pe raza județelor Prahova și Buzău să întrețină zilnic acte sexuale la stradă cu diverse persoane care tranzitau zona”, se precizează într-un comunicat DIICOT.

Potrivit documentului, există suspiciunea rezonabilă că Marius Rotaru, în calitate de șef al Poliției Mizil, i-a favorizat pe membrii grupului infracțional prin lipsa acțiunii conferite de atribuțiile de serviciu și nesesizarea organelor competente.

„De asemenea, s-a reținut că inculpatul Rotaru Marius a pretins favoruri sexuale din partea mai multor persoane exploatate de către membrii grupului infracțional organizat în scopul de a îndeplini un act care intra în atribuțiile sale de serviciu, respectiv acela de a da curs plângerilor formulate de către aceste persoane”, se mai arată în comunicat.

Surse din cadrul Poliției au declarat, pentru AGERPRES, că Marius Rotaru a fost suspendat din funcție, ca urmare a anchetei în cadrul căreia a fost pus sub urmărire penală.

DailyBusiness
Românii, „salahorii” Europei: Muncim cel mai mult, dar trăim cel mai puțin!
Spynews
Bucurie imensă în familia lui Gabi Bădălău! Sora afaceristului, Sabina, e însărcinată / FOTO
Bzi.ro
Fiica Loredanei Groza arată senzațional la 27 de ani! Elena Boncea a făcut furori pe podium, pentru o cauză nobilă!
Fanatik.ro
Orașul cunoscut din România care va avea parcări cu panouri fotovoltaice, autobuze electrice și un coridor verde. Investiția, realizată cu fonduri europene, va schimba fața localității
Capital.ro
Pensii majorate cu 950 de lei în România. Anunț oficial. Ce pensionari iau banii din luna iunie
Playtech.ro
De ce are priza trei găuri? Nu este un element de decor
DailyBusiness
Sprijin pentru familiile din România: 15.000 de lei. În ce condiții se oferă
Adevarul
Moarte cumplită pentru o fetiță lăsată 6 ore în mașina încinsă. Părinții drogați făceau sex la câțiva pași de ea
wowbiz.ro
"M-a sunat și..." ULTIMA DISCUȚIE dintre Eugen Cristea și Cristina Deleanu, înainte să moară. Ce i-a transmis femeia cu care era de 40 de ani, la telefon
Spynews
Cu ce se ocupă Radu Mazăre în Madagascar. Fiul lui, Răducu, urmează să îl viziteze
Spynews
Imagini înduioșătoare cu Nasrin Ameri însărcinată. Prezentatoarea este mama unui băiețel de aproape doi ani / FOTO
Evz.ro
Mesaje misterioase pe WhatsApp. Ce spun cifrele și simbolurile
Ego.ro
Oana Roman, momente dramatice, EXCLUSIV: ”O relație abuzivă și toxică...”
Prosport.ro
FOTO. Gimnasta, în bikini, după ce s-a retras la 22 de ani
kanald.ro
Pensiile restante vor fi plătite în luna mai. Ce sume ajung în conturile pensionarilor în următoarele 4 zile
Cancan.ro
Viziunea SUMBRĂ a unui părinte de la Muntele Athos: 'Pe Nicușor Dan l-am văzut alb, inert, iar în spatele lui era o fiară mare'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Reguli noi la ITP în România. Decizia luată de șeful RAR astăzi, 17 mai: Zero toleranță
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Dată afară că e prea indecentă, a făcut avere cu pozele ei și acum a revenit
stirilekanald.ro
Băiețel de 7 ani mort după ce a fost pedepsit de părinți să mănânce forțat
Cum să-ți ”păcălești” stomacul. Alimentele care îți taie pofta de mâncare și nu îngrașă
MediaFlux
Ajutor de la stat pentru pensionari: 530 lei în plus la pensie. Cine primește acești bani fără să fi cotizat
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cea mai puternică furtună solară a anului se îndreaptă spre Pământ