Şeful unei companii auto a câştigat anul trecut nu mai puţin de 17,1 milioane de dolari

Directorul general al Ford, Jim Hackett, a câştigat anul trecut 17,1 milioane de dolari - reprezentând salariul, bonusul şi opţiuni cu acţiuni pe termen lung - în creştere faţă de 16,3 milioane de dolari în 2017, se arată într-un document remis de producătorul auto către Autoritatea de supraveghere a pieţelor financiare din SUA (SEC), transmit Reuters şi site-ul detroitnews.com.
Alina Costache
15 mart. 2019, 15:56
Şeful unei companii auto a câştigat anul trecut nu mai puţin de 17,1 milioane de dolari

Incluzând valoarea pensiei şi alte compensaţii, şeful Ford a obţinut anul trecut 17,70 milioane de dolari. Jim Hackett, care a preluat conducerea Ford în mai 2017, a câştigat de 276 de ori valoarea medie a compensaţiei de care au beneficiat angajaţii companiei – 64.316 dolari.

Preşedintele Bill Ford a fost recompensat pentru 2018 cu 12,5 milioane de dolari – salariul, bonusul şi opţiuni cu acţiuni. Incluzând valoarea pensiei şi alte compensaţii, el a câştigat 13,8 milioane de dolari.

Anul trecut, profitul ajustat înainte de taxe al companiei a scăzut la şapte miliarde de dolari, de la 9,6 miliarde de dolari în 2017, informează Agerpres.

Compensaţia primită de Hackett pentru 2018 o depăşeşte pe cea a noului director general al Fiat Chrysler Automobiles, Michael Manley, care a obţinut 708.498 dolari în primele şase luni în care a condus producătorul auto italo-american.

În ultimul trimestru al anului trecut, Ford a înregistrat pierderi în toate regiunile, exceptând America de Nord. În aceste condiţii, Ford a decis să îşi restructureze operaţiunile din Europa, să închidă uzine din America Latină şi să concedieze mai multe mii de angajaţi în China

Ford este prezent şi pe piaţa din România. În anul 2017, Ford România a renunţat la producţia monovolumului B-Max la fabrica din Craiova şi a demarat producţia SUV-ului EcoSport.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Motivul pentru care un tânăr din Bacău a fost legat cu sfoară de un indicator rutier și bătut în plină stradă: „Ar fi amenințat!
Capital.ro
EXCLUSIV. Ce rol important ar fi pregătit pentru Ilie Bolojan, după ce a pierdut funcția de premier
Playtech.ro
Sunt obligați taximetriștii și șoferii de ridesharing să aibă scaun pentru copii în mașină? Ce prevede legea
Adevarul
Economistul care a prezis crizele trecute avertizează: Recesiunea este inevitabilă în 2026 și urmează o corecție majoră pe bursă
wowbiz.ro
Gestul care a dat-o de gol pe Andreea Ibacka! Se întâmplă după zvonurile legate de divorț
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiețel de trei ani și-a pierdut viața după ce a căzut într-o fântână, în județul Bacău. Salvatorii nu au mai putut face nimic
iamsport.ro
Surpriză: Red Bull i-a găsit înlocuitor lui Verstappen!
MediaFlux
Armata Română strigă mobilizarea pentru rezerviști. Județele în care se organizează exerciții în acest an
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi