Wizz Air critică ajutoarele de stat pentru TAROM. Într-un interviu pentru Economica.net, CEO-ul Wizz Air susține că statul român ar trebui să renunțe la finanțarea companiilor aeriene ineficiente și chiar să vândă compania aeriană care acumulează anual datorii de sute de milioane de lei.
”Guvernului român îi place să irosească banii contribuabililor pe companii aeriene ineficiente. Ați făcut-o cu TAROM, ați făcut-o cu Blue Air, nu știu de ce faceți asta. În același timp, Guvernul strigă în gura mare că trebuie să crească taxele în țară din cauza deficitului bugetar. Cred că totul se reduce la politicile guvernamentale, la ceea ce vă așteptați de la industrie”, a spus Jozsef Varadi, CEO Wizz Air într-un interviu acordat jurnaliștilor de la Economica.net.
CEO Wizz Air a criticat în repetate rânduri sprijinul acordat TAROM, companie caracterizată de costuri ridicate și dependență constantă de ajutoare de stat. El a amintit și de experiența Ungariei, unde compania națională MALEV a fost lăsată să intre în faliment în 2012.
”Îmi amintesc, am trecut prin asta în 2012, când Ungaria a lăsat MALEV să cadă. Întreaga țară era supărată, crezând că de-acum se vor pierde conexiunile cu lumea. La acel moment, aeroportul din Budapesta transporta șase milioane de pasageri fără MALEV.
Astăzi transportă 17 milioane de pasageri, aproape de trei ori dimensiunea operațiunilor lor de atunci. Și ce s-a întâmplat în Ungaria a fost că o capacitate mai eficientă a înlocuit capacitatea ineficientă. Deci cred că este în regulă ca guvernele să se bazeze pe forțele pieței”, a mai spus pentru Economica.net Jozsef Varadi.
Potrivit acestuia, deși TAROM este privită de o parte a opiniei publice ca un simbol național, banii contribuabililor nu ar trebui direcționați către afaceri care nu sunt viabile economic.
„Dacă există un cumpărător, compania ar trebui vândută”, a mai spus CEO-ul Wizz Air.
Reamintim că anul trecut, guvernul condus de Marcel Ciolacu a abordat subiectul vânzării TAROM în cadrul unor vizite oficiale în Emiratele Arabe Unite și Qatar. A fost fost al doilea demers de acest tip, după tentativa inițiată de Victor Ponta în urmă cu aproximativ zece ani.
Deși Wizz Air nu urmărește extinderea prin achiziții, compania ar putea suplini capacitatea lăsată liberă în piață și ar lua în calcul preluarea unor active ale TAROM, precum piloți, membri ai echipajelor de cabină sau anumite rute. Operațiunile ar fi însă desfășurate exclusiv cu flota și platforma proprie.
Citește și Cât câștigă o stewardesă în 2025. Ce salarii oferă Emirates, Wizz Air, Ryanair sau Tarom
„Guvernul trebuie să decidă dacă mai este nevoie să continue finanțarea sau poate pur și simplu să o lase baltă. Sau poate ar trebui să vină la noi și să discută despre asta. Hei, băieți, puteți face ceva? Și cred că am putea. Am putea lua o parte din activele lor, am putea lua o parte din resursele lor, cum ar fi piloții, poate unii membri ai echipajului de cabină, am putea lua o parte din rute, dar am opera propriile noastre aeronave, propria noastră platformă de operare. Deci am putea avea această discuție. Dar e o decizie pe care proprietarul trebuie să o facă, nu eu”, a mai spuns pentru Economica.net József Váradi, CEO-ul Wizz Air.
În vara acestui an, Wizz Air a deschis o nouă acțiune în instanță împotriva ajutorului de restructurare de 95,3 milioane de euro acordat TAROM, solicitând anularea deciziei Comisiei Europene.
Sprijinul financiar include ștergerea unei datorii de aproape 50 de milioane de euro, aferentă ajutorului de salvare aprobat în 2020, la care se adaugă dobânzile, precum și o majorare de capital de aproximativ 46 de milioane de euro.
Potrivit bugetului de venituri și cheltuieli, TAROM a încheiat anul 2024 cu un profit brut de 60 de milioane de euro, rezultat obținut în principal în urma vânzării unor aeronave și a slotului de pe aeroportul Heathrow din Londra. Pentru anul curent, compania estimează un profit brut de doar 2,4 milioane de lei.