Şeicul Sabah Al-Ahmad Al-Sabah, emirul Kuweitului, a murit! Avea 91 de ani

Şeicul Sabah al-Ahmed al-Sabah, emirul din Kuweit, a murit la vârsta de 91 de ani, conform BBC. Succesorul acestuia va fi, cel mai probabil, fratele său vitreg, şeicul Nawaf al-Ahmed. Emirul a fost transportat în Statele Unite ale Americii pentru un tratament medical, în urma unei intervenţii chirurgicale efectuate în Kuweit. Motivul operaţiei nu a fost dezvăluit.
Romania TV
29 sept. 2020, 15:07
Şeicul Sabah Al-Ahmad Al-Sabah, emirul Kuweitului, a murit! Avea 91 de ani

Emirul Sabah a fost supranumit „decanul diplomației arabe” pentru eforturile sale de a restabili relațiile cu statele care au sprijinit Irakul în timpul războiului din Golf din 1990-1991, când Kuweitul a fost invadat de forțele irakiene. Acesta a acționat şi ca mediator în disputele regionale, inclusiv în disputa diplomatică aflată în desfășurare între Arabia Saudită, aliații săi și Qatar.

Citeşte şi: Un nou record mondial de căldură: sunt 63 de grade Celsius

Șeicul Sabah a devenit emir al Kuweitului în ianuarie 2006. Acesta a fost prim-ministru sub emirul Jaber al-Ahmad al-Jaber al-Sabah și de câțiva ani era considerat conducătorul de facto al emiratului.

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ousmane Dembele, hat-trick în 25 de minute în Norvegia – Franța! Balonul de Aur a scris istorie la Campionatul Mondial
Capital.ro
Se renunță la ora de vară. Schimbarea care îi vizează pe toți locuitorii țării. Unde se aplică
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?