Semne demență la 45 de ani. Cum arată ochii când ai risc crescut de Alzheimer

Demența dă semne încă de la 45 de ani, dar nu le băgăm în seamă. Ce indicii dau ochii când ai risc crescut de boală Alzheimer.
Alina Costache
08 iul. 2024, 15:54
Semne demență la 45 de ani. Cum arată ochii când ai risc crescut de Alzheimer

Ochii pot semnala din timp un risc crescut de Alzheimer, însă prea puțini dintre noi le acordăm atenția cuvenită. Tulburările de memorie, comportamentul agresiv, confuzia și erorile de judecată se numără printre simptomele specifice ale demenței. Însă noi cercetări arată că boala Alzheimer, cea mai frecventă cauză de demență, poate da semnale mult mai devreme, uneori chiar după vârsta de 45 de ani, nu la senectute.

Oboseala nejustificată, insomnia, pierderea parțială a auzului sunt doar câteva dintre indiciile pe care ni le dă corpul că suntem la risc să dezvoltăm această boală nemiloasă.

Ochii, fereastra creierului

Recent, o echipă de medici din Noua Zeelandă a descoperit că și ochii pot fi o „fereastră” prin care putem evalua sănătatea creierului.

Potrivit studiului publicat în revista JAMA Ophthalmology, subțierea retinei la vârsta mijlocie este asociată cu performanțe cognitive slabe și, în consecință, cu un risc mai mare de a dezvolta boala Alzheimer.

O altă cercetare publicată în Frontiers in Neuroscience a arătat că există o legătură puternică între Alzheimer și glaucom sau degenerescența maculară.

Boala Alzheimer, depistată devreme prin control oftalmologic

Cercetătorii de la Universitatea Otago din Noua Zeelandă au descoperit că demența poate fi depistată precoce printr-un simplu examen oftalmologic. Mai precis, ei au observat că persoanele care au înregistrat cele mai slabe scoruri la testele de performanță cognitivă prezentau un lucru în comun, și anume subțierea retinei. Aceasta este una dintre principalele cauze ale pierderii parțiale sau complete ale vederii.

Viteza de procesare a informațiilor, de înțelegere și de a reacționa este încetinită în cazul celor care au retina subțiată. Asta ne arată că o examinare oftalmologică de rutină efectuată după vârsta de 40 de ani ne poate indica dacă o persoană este la risc să dezvolte demență, a afirmat dr. Ashleigh Barrett-Young.

Vezi AICI care sunt persoanele predispuse la subțierea retinei!

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
E gata! Denis Alibec și-a reziliat contractul cu FCSB și va juca la Farul! Exclusiv
Capital.ro
Românii care stau în locuință cu chirie. Dreptul proprietarului nu e nelimitat. Se consideră clauză abuzivă
Playtech.ro
„Două mingi” sau „două mingii”: Care este forma corectă în română
Adevarul
Un tânăr din Bulgaria s-a costumat în fantomă pentru a speria șoferii, iar prietenii lui aruncau cu pietre în mașini
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tragediei din Timiș. Microbuzul nu avea sistem de asistență
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Nicușor Dan a găsit vinovații în cazul uciderii lui Mario. Ce vrea să facă președintele
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil