Senator liberal: Situaţia din Crimeea şi cea din Kosovo sunt la fel

Senatorul liberal Ben-Oni Ardelean este de părere că situaţia din Crimeea şi cea din Kosovo sunt la fel, informează pesurse.ro. Poziţia parlamentarului român este asemănătoare cu aceea a lui Vladimir Putin. Preşedintele rus a declarat, acum câteva zile, că separarea Crimeei de Ucraina este exact ca separarea provinciei Kosovo de Serbia, iar cei care susţin altceva nu fac decât să folosească standardele duble ale Occidentului.
Romania TV
21 mart. 2014, 21:17
Senator liberal: Situaţia din Crimeea şi cea din Kosovo sunt la fel

„Eu sunt fericit că România a avut o poziţie foarte fermă vizavi de Kosovo. Chestiunea respectivă ne avantajează în a fi la fel de coerenţi şi în problema Crimeei. Problema majoră şi în politică, şi în filozofie, şi în ştiinţele socio-umane este coerenţa. Să nu spui azi una şi mâine alta. Noi, ca ţară, nu am spus azi una şi mâine alta. Noi am fost foarte fermi în privinţa Kosovo. Suntem foarte fermi şi în privinţa situaţiei din Crimeea. România a fost prima ţară din lume care a acuzat ceea ce se întâmplă în Crimeea drept agresiune militară şi, ulterior, a fost preluată de Consiliul Europei, de Consiliul de Miniştri şi, bineînţeles, acceptată la nivel internaţional. Deci ceea ce s-a întâmplat în Kosovo, declararea autonomiei respective, a fost o chestiune care a intrat în conflict direct cu dreptul internaţional. Ce se întâmplă acum în Crimeea este aceeaşi chestiune”, a declarat Ben-Oni Ardelean, vineri, 21 martie.

Senatorul PNL Ben-Oni Ardelean, de profesie pastor baptist, este secretar al comisiei pentru politică externă şi membru al grupului parlamentar de prietenie cu Serbia. Este la primul mandat în Parlament, fiind ales în colegiul uninominal 1 din Circumscripţia electorală nr. 37 Timiş.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
De la „Mesia” la „impostor”. De câte ori a fost rostit numele lui Călin Georgescu în Parlamentul României: record absolut în ultimul an
Capital.ro
Călin Georgescu a anunțat decizia. Lovitură pentru AUR și POT: Nu le-am cerut să vorbească!
Playtech.ro
Vin ninsorile în România! Vremea se răceşte brusc, anunţă ANM
Adevarul
Noul Donbas al Ucrainei. Cum se transformă Transcarpatia, regiunea de la granița cu România unde trăiesc și mulți etnici români, într-un centru industrial
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Bani în plus pentru pensionari! Suma intră direct pe card. Cine se bucură de ajutor înainte de Crăciun
iamsport.ro
Primarul care a intrat în vestiar și le-a spus jucătorilor că desființează echipa a rupt tăcerea: ”Pentru ce cheltui bani?! Nu ne plimba să îți faci jocurile cu noi”
MediaFlux
Funcţionarii statului ne bagă pumnul în gură! Amenda de 20.000 de lei pentru ”lipsa de respect”
stirilekanald.ro
Lovitură de teatru în cazul livratorului lovit și umilit! Incredibil ce se întâmplă ACUM
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai