Senatorul PDL Cristian Rădulescu, în vizorul ANI

ANI a constatat existenţa unei "diferenţe semnificative", de peste 550.000 de lei, între averea dobândită şi veniturile realizate de către Cristian Rădulescu, liderul senatorilor PDL, scrie Mediafax. Agenţia a anunţat că a fost sesizată Comisia de cercetare a averilor din cadrul Curţii de Apel Bucureşti.
Romania TV
28 iun. 2012, 06:58
Senatorul PDL Cristian Rădulescu, în vizorul ANI

Într-un comunicat transmis joi, Agenţia Naţională de Integritate anunţă că a constatat existenţa unei diferenţe semnificative, de 551.136,79 de lei (aproximativ 122.475 de euro), între averea dobândită şi veniturile realizate de către Cristian Rădulescu, în perioada exercitării funcţiei de senator.

ANI precizează că Rădulescu a fost informat despre declanşarea procedurii de evaluare şi că în perioada 19.04.2012 – 12.06.2012 senatorul PDL a depus la dosarul de evaluare documente relevante din perspectiva exercitării dreptului la apărare.senatorului PDL.

Conform sursei citate, în urma evaluărilor, începute în 5 septembrie 2011, s-a constatat o diferenţă semnificativă, în sensul art. 18 din Legea nr. 176/2010, în cuantum de 551.136,79 de lei, între averea dobândită şi veniturile realizate de către Cristian Rădulescu în perioada exercitării funcţiei de senator, respectiv începând cu 19 decembrie 2008 şi până în prezent.

Astfel, veniturile realizate de senatorul PDL în perioada supusă evaluării s-au ridicat la 1.929.395,77 de lei, în timp ce averea deţinută şi cheltuielile efectuate de către Rădulescu, în perioada supusă evaluării, au fost de 2.480.532,56 de lei, menţionează ANI.

„Luând în considerare cele de mai sus, s-a dispus sesizarea Comisiei de cercetare a averilor din cadrul Curţii de Apel Bucureşti,  în vederea începerii acţiunii de control cu privire la averea dobândită şi veniturile realizate de către Cristian Rădulescu în perioada exercitării mandatului de senator”, mai precizează Agenţia Naţională de Integritate.

Persoana a cărei declaraţie de avere a fost supusă evaluării, fiind identificate diferenţe semnificative, este considerată incompatibilă.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
Surpriză uriașă! Pe ce loc e Messi în topul FIFA al celor mai buni jucători de la Campionatul Mondial
Capital.ro
Mașinile parcate ilegal vor fi ridicate în centrul Capitalei. Ce tarife vor plăti șoferii pentru a le recupera
Playtech.ro
Cât va ajunge Euro până la finalul lui 2026. Previziunile economiștilor pentru curs, inflație și prețuri
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Peste 1.300 de decese au avut loc în Europa, din cauza caniculei, dintre care 1.000 în Franța. Avertismentul făcut de OMS
iamsport.ro
Renovatio, ultimatum pentru Andrei Nicolescu! De ce depinde soarta președintelui lui Dinamo
MediaFlux
Tribunalul București a demontat, pas cu pas, planul Primăriei S1 de a executa Romprest. Motivarea hotărârii instanței: Abuz de drept cu privire la cererile de intervenție în cascadă
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?