Sentinţă în tragedia de la Scânteia, Iaşi: Trei ani de închisoare pentru 14 morţi VIDEO

Deznodământ în procesul tragediei de la Scânteia din judeţul Iaşi, în urma căreia 14 persoane şi-au pierdut viaţa după ce un tren accelerat a intrat într-un microbuz.
Romania TV
16 feb. 2012, 12:01
Sentinţă în tragedia de la Scânteia, Iaşi: Trei ani de închisoare pentru 14 morţi VIDEO

Cei doi patroni ai firmei transport care deţinea microbuzul au fost condamnaţi la închisoare. Sentinţa de trei ani de închisoare cu executare este definitivă.

Cel mai grav accident la trecerea peste o cale ferată din România a avut loc pe 13 august 2009, în comuna Scânteia din judeţul Iaşi. Martorii la tragedie au declarat că pasagerii şi bucăţi din microbuz au fost împrăştiate pe o distanţă de mai bine de 350 de metri, cât a fost târât microbuzul de la locul impactului până unde a reuşit să frâneze.

Bărbatul care conducea trenul a susţinut că înainte de momentul impactului, şoferul microbuzului, un tânăr de 26 de ani, era întors cu spatele spre direcţia din care venea trenul. „Şoferul era cu spatele la tren în momentul impactului. (…) Nici nu a încetinit că ar vrea să oprească la trecerea peste calea ferată, dar nici nu a accelerat că ar vrea să treacă mai repede. (…) Cred că lua bani de la vreun călător sau dădea restul cuiva, pentru că în momentul în care a ieşit din maşină avea bani în mână”, a mecanicul locomotivei.

Potrivit autorităţilor, şoferul nu avea atestat pentru a efectua transport de persoane. „În ceea ce priveste conducătorul auto, în luna iulie 2009, acesta a susţinut şi promovat examenul pentru eliberarea atestatului, însă nu s-a prezentat pentru ridicarea documentului. Dacă nu avea documentul în original, nu avea dreptul să efectueze transport de persoane”, a declarat Cristian Foia, şeful Agenţiei Iaşi a Autorităţii Rutiere Române.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa lui Gheorghe Dincă după 7 ani de la crima care a îngrozit România. Locuința a ajuns o ruină | FOTO
Fanatik.ro
Cine e Nicoleta, românca prezentă la ceremonia de înmânare a marelui trofeu de la Cupa Mondială 2026. ”Când a venit la mine Yamal… am leșinat!”
Capital.ro
Programul Rabla Auto 2026 a început cu probleme. Mai mulți români nu au putut depune dosarele
Playtech.ro
Povestea lui Lamine Yamal. Fotbalistul Spaniei a explicat ce înseamnă cu adevărat presiunea: „Mama m-a avut la 16 ani, iar tatăl meu aduna lucruri de pe stradă”
Adevarul
SURSE: Ședință tensionată la PNL. Hubert Thuma îl acuză pe Bolojan că aduce în partid oameni din POT și SOS
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lumea actoriei este îndoliată! Dana Tapalagă a pierdut lupta cu o boală gravă, la 57 de ani
iamsport.ro
Sorin Cârțu s-a supărat și a plecat de la Universitatea Craiova: ”Am zis că nu mai lucrez pentru nimeni”
MediaFlux
Veste uriașă pentru românii care stau la bloc. Președintele a promulgat legea
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România