Separatiştii deschid o „anchetă penală” împotriva autorităţilor de la Kiev

Așa-numitul Parchet General al autoproclamatei "republici populare" Donețk a inițiat o procedură penală împotriva autorităților de la Kiev pentru declanșarea războiului în Donbas, în estul Ucrainei, relatează agenția de presă locală DAN, citată de RIA Novosti.
Alina Costache
18 feb. 2015, 09:26
Separatiştii deschid o

Separatiștii deschid o „anchetă penală” împotriva autorităților de la Kiev, pentru „declanșarea războiului” în Donbas, potrivit Agerpres.

‘A se deschide o anchetă penală pentru planificarea, pregătirea, declanșarea și desfășurarea unui război agresiv de către persoane cu rang înalt în Ucraina, în temeiul art.423, partea a doua a Codului Penal al ‘republicii’ Donețk’, se menționează în decizia ‘Parchetului’.

Astfel, sunt vizați președintele Ucrainei, Petro Poroșenko, premierul Arseni Iațeniuk și Aleksandr Turcinov, actualul secretar al Consiliului pentru Securitate Națională și Apărare.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Gigi Becali, reacție despre numirea lui Gică Hagi selecționer al României: “Unești fotbalul! Burleanu a făcut cea mai bună mutare”
Capital.ro
Un nou partid în România, cu Călin Georgescu președinte. 2 nume mari vor lipsi sigur din el: L-au folosit și trădat
Playtech.ro
Actul care trebuie depus de două ori pe an de anumiţi pensionari. Legea a intrat în vigoare în 2024
Adevarul
Lumea în pericol. Verdict sumbru după raportul de la Munchen: „Garanțiile de securitate se diluează. Rusia încă are forța să facă o nefăcută”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Afaceristul Sorin Ciprian Iacob s-a stins din viață în urma unui grav incident rutier, în Ciortești! UPDATE: Femeia însărcinată și copilul și-au pierdut viața la spital
iamsport.ro
Prunea, frapat de ce injecții își făcea fostul patron din Liga 1: ”Efectul? Ca surdul în clopot! Se ducea la Chicago cu avionul privat pentru ele”
MediaFlux
Anunț pentru românii care așteaptă pensia pe card
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj