Sepsi a câştigat Cupa României după ce a trecut de U Cluj în finală la loviturile de la 11 metri VIDEO

Sepsi Sf. Gheorghe a câștigat, miercuri, Cupa României, pentru a doua oară consecutiv, după ce a trecut de U Cluj la penalty-uri, în finala competiţiei, disputată la Sibiu. A fost 0-0 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, iar covăsnenii s-au impus la penalty-uri, scor 5-4.

24 mai 2023, 23:36

Sepsi a câştigat Cupa României după ce a trecut de U Cluj în finală la loviturile de la 11 metri. În urma acestui rezultat, Sepsi va juca în Conference League, alături de FCSB. Al treilea loc în această competiţie se va decide dupăun baraj între echipa care va termina pe locul 3 în play-off, CFR Cluj sau Universitatea Craiova, şi învingătoarea partidei FC U Craiova – FC Voluntari.

Ediția cu numărul 85 a finalei Cupei României a fost decisă după reprizele suplimentare și loviturile de departajare. După o primă repriză spectaculoasă, cu multe ocazii de poartă de ambele părți și multe ratări incredibile, scorul a rămas egal. Repriza secundă a fost mult mai săracă în șanse de gol, iar cele două reprize suplimentare au arătat mai degrabă că cele două echipe așteaptă loteria loviturilor de la 11 metri. Echipa antrenată de Cristiano Bergodi a avut câștig de cauză în special datorită căpitanului său, portarul Roland Niczuly, care a apărat trei penalty-uri.

Sepsi – U Cluj 1-0: A marcat Varga
Sepsi – U Cluj 1-1: A marcat Chipciu
Sepsi – U Cluj 1-1: A ratat Rodriguez
Sepsi – U Cluj 1-2: A marcat Bic
Sepsi – U Cluj 2-2: A marcat Tudorie
Sepsi – U Cluj 2-3: A marcat Tescan
Sepsi – U Cluj 3-3: A marcat Ion Gheorghe
Sepsi – U Cluj 3-3: A ratat Ely Fernandes