Sepsi Sf. Gheorghe, cu un picior în play-off. A învins-o pe Chiajna la scor de neprezentare. Cum arată clasamentul

Vineri s-au disputat două meciuri din etapa a 21-a a Ligii 1, ultima disputată în 2018. La Iaşi, Poli şi Fc Voluntari au încheiat la egalitate, scor 2-2, în timp ce la Sfântu Gheorghe, Sepsi a câştigat cu 3-0 în faţa Concordiei Chiajna.

21 dec. 2018, 19:47

în primul meci al zilei, la Iaşi, Politehnica a terminat la egalitate cu FC Voluntari, scor 2-2 (1-0). Moldovenii au deschis scorul prin costaricanul Dylan Flores (45+1), dar ilfovenii au întors scorul după pauză în decurs de câteva minute, prin ”dubla” lui Alexandru Tudorie (56, 59 – penalty), al doilea gol venind după un henţ comis de Platini.

Poli Iaşi a reuşit egalarea în finalul partidei, prin camerunezul Lewis Enoh (88), care a dejucat pasul la ofsaid al echipei oaspete. Enoh fusese introdus pe teren în min. 74, în locul lui Andrei Cristea.

Poli Iaşi e neînvinsă de cinci etape, având trei victorii şi două egaluri. FC Voluntari a primit din nou gol pe finalul partidei, aceste fiind al optulea meci în care încasează gol în ultimele zece minute.

De la ora 20.00 s-a jucat la Sf. Gheorghe meciul Sepsi – Concordia, care a fost însă la discreţia gazdelor. Simonovski a deschis scorul în minutul 35, iar Florin Ştefan a ridicat scorul la 2-0, în prelungirile primei reprize. Brian Nouvier a făcut 3-0 în minutul 57, din penalty, iar Sepsi a înregistrat a treia victorie din ultimele patru etape, ajungândpe loculo 4 în clasament şi îndepărtându-se la cinci puncte de primul loc din play-out, cu cinci etape rămase de disputat din sezonul regulat.