Şerban Pop, fost preşedinte ANAF condamnat definitiv în dosarul Alinei Bica, a fost dat în urmărire generală

Şerban Pop, fostul preşedinte al ANAF, condamnat definitiv marţi de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie la cinci ani de închisoare cu executare în dosarul fostei şefe a DIICOT Alina Bica, în care a fost condamnat şi omul de afaceri Horia Simu, a fost dat în urmărire generală miercuri, în condiţiile în care nu s-a predat Poliţiei.
Romania TV
27 iun. 2018, 14:43
Şerban Pop, fost preşedinte ANAF condamnat definitiv în dosarul Alinei Bica, a fost dat în urmărire generală

Poliţia Română a publicat pe site, la secţiunea „Persoane urmărite”, fotografia fostului şef al ANAF Şerban Pop.

„În anul 2014, a primit de la omul de afaceri H. S. (condamnat în acelaşi dosar) suma de 230.000 euro pentru a interveni la nivelul conducerii D.I.I.C.O.T., în scopul soluţionării favorabile a unui dosar penal care îl privea pe omul de afaceri. Se sustrage punerii în aplicare a mandatului de executarea pedepsei închisorii”, a scris pe site Poliţia Română.

În dosarul în care Şerban Pop a fost condamnat marţi de ICCJ, Alina Bica, fosta şefă a DIICOT, a fost achitată.

Fostul şef al ANAF Şerban Pop a fost condamnat la cinci de închisoare cu executare pentru infracţiunea de trafic de influenţă, fiind menţinută decizia de la instanţa de fond. În acelaşi dosar, instanţa supremă a menţinut marţi decizia instanţei de fond în cazul lui Horia Simu, condamnat la patru ani de închisoare cu executare pentru cumpărare de influenţă.

„La data de 8 noiembrie 2014, inculpata Bica Alina Mihaela, în calitate de procuror şef al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism, a primit, pentru sine, în mod indirect, printr-un intermediar (martor denunţător în cauză), suma de 17.500 euro din totalul sumei de 20.000 euro, pe care acesta din urmă, în calitate de interpus, a primit-o de la inculpatul Pop Şerban. Suma de 20.000 euro a reprezentat o parte din totalul sumei de aproximativ 230.000 euro ce a fost dată de omul de afaceri în tranşe, pe parcursul a opt luni, în cursul anului 2014, inculpatului Pop Şerban, pentru ca acesta să o remită în scopul menţionat mai sus”, au arătat procurorii în rechizitoriu.

Anchetatorii au susţinut că, în schimbul banilor primiţi, Alina Bica ar fi determinat înlocuirea procurorului de caz şi ar fi făcut presiuni asupra unui alt subordonat de-al său, pentru a fi pronunţată o soluţie de clasare în dosarul în care Horia Simu era urmărit penal.

Tot miercuri, fosta şefă a DIICOT Alina Bica a fost dată în urmărire generală după ce a fost condamnată la patru ani de închisoare cu executare pentru favorizarea făptuitorului în dosarul în care a fost judecată alături de fostul ministru Adriean Videanu.

Citeşte şi: Alina Bica a fost dată oficial în urmărire generală de Poliţia Română

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Gigi Becali a ales ziua cea mare! Când va fi sfințită biserica de 20 de milioane de euro din Pipera
Capital.ro
EXCLUSIV. Dezvăluiri despre Călin Georgescu. Adevărul de la prezidențiale. Crin Antonescu: M-am speriat!
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul unei basculante a trecut pe roșu și a lovit putenic o mașină, în Chitila. Bărbatul din autoturism este în stare gravă
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi