Serviciile secrete spun că Belarus e pe cale să intre în război cu Ucraina. A sporit numărul oamenilor înarmaţi la graniţă, o rafinărie a fost golită complet

În orașul belarus Mozyr, situat în apropierea graniței cu Ucraina, se observă în ultimele zile o activitate neobişnuită, experţii anticipând că se pregătește probabil pentru posibila intrare în război a Belarusului cu Ucraina.
Daniel Spătaru
23 iun. 2022, 19:39
Serviciile secrete spun că Belarus e pe cale să intre în război cu Ucraina. A sporit numărul oamenilor înarmaţi la graniţă, o rafinărie a fost golită complet

Canal 24, citând surse din serviciile secrete din Ucraina, a relatat joi că în Mozyr s-a semnalat o efervecenţă neobișnuită: un număr mare de oameni înarmați au intrat cu o zi înainte în oraş, îndreptându-se către rafinăria locală. Ulterior, combustibilul a fost scos evacuat în totalitate din rafinărie.

Este posibil ca astfel de măsuri să fie cauzate de temerea conducerii din Belarus de a rămâne fără combustibil în cazul unui bombardament asupra rafinăriei.Evacuarea propriu-zisă a oamenilor din Mozyr a început după data de 20 iunie, scrie presa ucraineană. „Oamenii bogați au început să-și evacueze familiile în străinătate sau în nordul Belarusului. Casele au fost golite, cei care au plecat au luat cu ei bunurile de valoare și bijuteriile”, mai relatează postul TV.

Citeşte şi Lukaşenko vorbeşte de dezmembrarea Ucrainei. Preşedintele Belarusului acuză Polonia că vrea să ia vestul ţării, cum era cu 83 de ani în urmă

Protecția rafinăriei este asigurată în prezent de mai mulţi oameni înarmaţi. Decamdată nu se ştie nimic despre locul unde a fost transportat combustibilul. „Asemenea măsuri, luate de serviciile secrete, sunt legate nu numai de intrarea probabilă în război a Belarusului, ci și de faptul că elitele locale înțeleg deja acest lucru. Toată lumea știe că, în caz de agresiune directă, Ucraina poate ataca rafinării, depozite de muniții, aerodromuri și alte locuri strategice”, mai transmite Canal 24.

Miercuri, presa a scris că Forțele Armate din Belarus construiesc fortificații de-a lungul granițelor cu Ucraina și țările UE.

Citeşte şi „Vara va fi fierbinte pentru ocupanţii ruşi!”. Ucraina a primit cele mai puternice arme de la americani, ministrul Apărării de la Kiev trece la ameninţări

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
David Popovici, despre banii pe care i-a câștigat din sport. Ce i-a cerut mamei sale când avea 19 ani
Capital.ro
Prime de pensionare de sute de mii de euro la ROMATSA. Un fost angajat a primit o sumă record
Playtech.ro
Cardurile educaționale de 500 de lei se acordă și în anul școlar 2026-2027. Cine poate primi ajutorul și până când se depun cererile
Adevarul
Mister la Moscova: un avion militar american a aterizat în Rusia. C-17 a venit de la Riga, iar Kremlinul spune că „nu știe nimic”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Klaus-Michael Kühne, miliardarul german cu o avere de 44 de miliarde de dolari, a încetat din viață la 89 de ani
iamsport.ro
Supercupa României nu se va mai disputa, iar fanii au izbucnit: ”Nu trebuiau să facă asta”
MediaFlux
Cât timp trebuie păstrate de fapt taloanele de pensie! Mulți seniori nu știu asta
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat