Roaming 2020. Noile reguli şi tarife valabile pentru acest an, atenţie mare la convorbiri şi internet în vacanţe

Roaming. Noile reguli și tarife valabile pentru 2020 le puteţi găsi mai jos.
Iulian Tudor
15 ian. 2020, 11:41
Roaming 2020. Noile reguli şi tarife valabile pentru acest an, atenţie mare la convorbiri şi internet în vacanţe

După depășirea noii limite, furnizorii pot aplica o suprataxă, chiar dacă traficul inclus nu a fost complet epuizat, scrie dcbusiness.ro. De la 1 ianuarie 2020 suprataxa nu poate depăși 3,5 Euro/GB (0,35 eurocenţi/MB), fără TVA.

Citeşte şi ANCOM: Tarife mai mici în România pentru terminarea apelurilor mobile, din 1 ianuarie 2020

Cum se calculează limita de consum rezonabil

1. Pentru cei cu planuri tarifare (cartele preplătite, abonamente, extraopțiuni) care includ trafic de date nelimitat, dar și pentru cazurile în care tariful calculat per GB este sub 3,5 Euro, fără TVA, limita de consum se calculează împărțind prețul cu amănuntul pentru servicii mobile într-o perioadă de facturare (fără TVA) la 3,5 euro, înmulțit cu doi;

2. Pentru cei care au cartele preplătite fără resurse de date incluse (cu plata pe unitatea de consum, per MB/GB), limita de consum se stabilește prin împărțirea creditul rămas disponibil pe cartelă la intrarea în roaming la 3,5 euro.
Odată cu creșterea volumului de date ce pot fi folosite în roaming, au scăzut și suprataxele aplicate pentru depășirea limitei de consum, astfel:

– suprataxa pentru date a scăzut cu aproximativ 22%, de la 4,5 la 3,5 Euro/GB, fără TVA;

– suprataxa pentru apelurile primite a scăzut cu aproximativ 7%, de la 0,85 la 0,79 eurocenţi/minut, fără TVA.

Pentru a ușura estimarea volumului de date pe care utilizatorii le pot consuma în roaming în UE/SEE (Uniunea Europeană plus Norvegia, Islanda şi Liechtenstein) fără suprataxă, ANCOM a dezvoltat aplicația Roam like at home, actualizată cu tariful de 3,5 Euro/GB, valabil începând cu data de 1 ianuarie 2020 și care se aplică numai pentru călătorii ocazionale în afara țării de unde a fost achiziționat serviciul de comunicații și în limitele unei utilizări rezonabile a serviciului.

După ce te avertizează despre depășirea limitelor utilizării rezonabile, furnizorul are posibilitatea să îți perceapă, în plus față de tarifele naționale, anumite suprataxe pentru prestarea ulterioară a serviciul de roaming în UE/SEE. Roam like at home nu este destinat utilizării în regim permanent a roaming-ului în UE/SEE, adică a utilizării unor cartele SIM din România pe teritoriul altui stat din UE/SEE, cu caracter permanent sau pentru perioade mari de timp.

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Cum s-au schimbat calculele în SuperLiga după calificarea Universității Craiova în finala Cupei României Betano. Cine merge în cupele europene. Toate scenariile
Capital.ro
Se pregătește raționalizarea combustibilului. Avertismentul Suediei privind o criză energetică fără precedent: Suntem pregătiți
Playtech.ro
Subvenții noi în agricultură: Românii care cultivă usturoi şi cartofi primesc bani de la stat. Care este ajutorul financiar oferit fermierilor
Adevarul
Un animal ciudat a ieșit dintr-o pădure din vestul Ucrainei, aproape de granița cu România. Reacțiile apărute pe internet
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o tânără de 28 de ani lovește cu mașina două femei aflate pe trecerea de pietoni, în Neamț
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Anunț major pentru românii care cumpără fructe și legume. Ce se întâmplă în piețe
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara