Shimon Peres: Un atac asupra Iranului este din ce în ce mai probabil

Israelul a desfăşurat joi un vast exerciţiu de apărare pasivă, simulând un atac cu rachete convenţionale şi neconvenţionale în regiunea oraşului Tel Aviv, după ce miercuri a testat cu succes o rachetă balistică dotată cu un nou sistem de propulsie.
Romania TV
06 nov. 2011, 07:38
Shimon Peres: Un atac asupra Iranului este din ce în ce mai probabil

Preşedintele israelian, Shimon Peres, a apreciat sâmbătă seara că ‘un atac împotriva Iranului’ din partea Israelului şi a altor ţări este ‘din ce în ce mai probabil’, transmite AFP, citată de Agerpres.

‘Serviciile de informaţii din diverse ţări care supraveghează Iranul sunt îngrijorate şi îi presează pe liderii lor să avertizeze că Iranul este pe cale de a se dota cu armă atomică’, a declarat el pe canalul 2 al televiziunii naţionale, potrivit mass-media israeliene.

‘Trebuie ca aceste ţări să-şi îndeplinească angajamentele asumate (…) Există o listă lungă de opţiuni cu ceea ce trebuie făcut’, a mai spus şeful statului evreu.

Israelul a desfăşurat joi un vast exerciţiu de apărare pasivă, simulând un atac cu rachete convenţionale şi neconvenţionale în regiunea oraşului Tel Aviv, după ce miercuri a testat cu succes o rachetă balistică dotată cu un nou sistem de propulsie.

Presa israeliană a mai informat despre un exerciţiu desfăşurat în ultimele zile de 14 avioane israeliene în Sardinia, în cooperare cu aviaţia italiană pentru a se antrena în vederea unor misiuni ‘la lungă distanţă’ necesitând în special alimentarea în zbor.

Locuitorii Israelului sunt practic divizaţi la egfalitate între susţinătorii (41 la sută) şi opozanţii (39 la sută) unui atac împotriva instalaţiilor nucleare iraniene, potrivit unui sondaj.

Teheranul a avertizat că va ‘pedepsi’ Israelul în cazul unui atac

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
De la națională, direct la nuntă! Internaționalul român de la FCSB se căsătorește a doua zi după meciul cu Țara Galilor
Capital.ro
Proiectul național propus pentru România: „Electrificarea”. Ce spune unul dintre liderii din energie
Playtech.ro
O schimbare misterioasă are loc în interiorul Soarelui. Cercetătorii spun că steaua noastră ar putea intra într-o nouă fază
Adevarul
Escrocheriile pe WhatsApp și SMS, „infracțiunea rapidă” a momentului. Pierderi medii de 733 de dolari
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Valentina Pelinel, în pericol? Cristi Borcea, mărturii fără perdea: ”Le-am înșelat și le-am lăsat. Eu sunt cel mai important”
MediaFlux
Horoscop 6 iunie. Zodiile care se lovesc de mari probleme în acest weekend
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți