Şi-a ucis fiul de 8 ani. Mama lui vitregă a fost condamnată la închisoare pe viaţă

Mama vitregă a unui băiat de opt ani, a cărui ucidere a zguduit Spania, a fost condamnată luni la închisoare pe viaţă pentru omorârea acestuia, a anunţat instanţa, relatează AFP.
Iulian Tudor
01 oct. 2019, 05:36
Şi-a ucis fiul de 8 ani. Mama lui vitregă a fost condamnată la închisoare pe viaţă

Mama vitregă a unui băiat de opt ani, a cărui ucidere a zguduit Spania, a fost condamnată luni la închisoare pe viaţă pentru omorârea acestuia, a anunţat instanţa, relatează AFP.

Ana Julia Quezada, care şi-a mărturisit fapte în timpul anchetei, a fost condamnată la închisoare pe viaţă, cu o perioadă de detenţie fermă de 25 de ani, cea mai mare pedeapsă posibilă în Spania, de către tribunalul din Almeria (sud-est) .

Femeia, de origine dominicană, era partenera tatălui lui Gabriel Cruz, care a dispărut pe 27 februarie 2018 într-un mic sat din apropierea plajelor Cabo de Gata din Andaluzia.

Căutările au fost efectuate timp de 12 zile pentru găsirea copilului al cărui cadavru a fost descoperit în portbagajul maşinii deţinute de Ana Julia Quezada.

Citeşte şi Nu mai vrea SĂ MOARĂ! A fost ucis de 23 DE ORI, iar acum a luat o DECIZIE RADICALĂ

Potrivit instanţei, copilul a murit ”prin asfixiere”. Anchetatorii au început să o suspecteze pe Quezada atunci când aceasta a spus că a găsit tricoul copilului la patru kilometri distanţă de locul dispariţiei, într-o zonă pe care poliţia o verificase de două ori.

Avocaţii femeii au susţinut în cursul procesului ipoteza omuciderii involuntare. Acest caz, foarte mediatizat, a zguduit Spania.

De asemenea, instanţa a condamnat-o să plătească tatălui şi mamei lui Gabriel 250.000 de euro pentru fiecare drept ”daune psihologice” şi 200.203 de euro statului reprezentând compensaţii pentru costurile operaţiunilor de căutare.

DailyBusiness
Democrații cer demiterea lui Trump invocând pentru prima dată Secțiunea 4 a celui de-al 25-lea amendament
Spynews
Cosmin Zuleam, criminalul lui Adrian Kreiner, este adus azi în România din Inonezia. A fost condamnat la 30 de ani de închisoare
Fanatik.ro
Drama neștiută a familiei bărbatului mort după ce a făcut un infarct pe care medicii l-au ”tratat” cu creme: „O să fie greu și cu banii”
Capital.ro
S-a stins un actor legendar. Toată lumea îl plânge. E doliu în lumea filmelor: A fost întotdeauna un adevărat maestru
Playtech.ro
Zona din Bucureşti în care s-au vândut cele mai multe apartamente în 2025. Un sfert din totalul înregistrat la nivelul Capitalei, doar într-un singur sector
Adevarul
O brutărie din Moscova este în pragul falimentului după ce Putin i-a făcut reclamă. Ce il nemulțumește pe patronul afacerii
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Fanii Real Madrid și FC Barcelona sunt îndoliați! Celebrul fotbalist s-a stins din viață la vârsta de 91 de ani: „Unul dintre jucătorii legendari ai clubului”
iamsport.ro
Tranzacție uriașă: un colos cu active de 116 miliarde de euro vrea să cumpere fosta firmă a membrului Generației de Aur!
MediaFlux
De câți bani are nevoie o familie pentru a trăi decent în România. Calculele Ministrului Muncii
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day