Şi NATURA se BOTEAZĂ : În Germania plăteşti 200 de euro şi DAI NUME oricărui FENOMEN METEO

Universitatea Liberă din Berlin practică din 2002 o afacere rentabilă: ea propune persoanelor dispuse să plătească 200 euro să boteze depresiuni şi anticicloane europene.
Romania TV
28 oct. 2013, 16:57
Şi NATURA se BOTEAZĂ : În Germania plăteşti 200 de euro şi DAI NUME oricărui FENOMEN METEO

În 1954, Universitatea s-a hotărât să dea nume depresiunilor şi anticicloanelor. Iniţiatoarea acestei practici, Karla Wege, pe atunci studentă, a prezentat apoi ştirile meteo la postul TV german ZDF. Însă, începând din 2002, iniţiativa ei îi aduce Universităţii între 25.000 şi 35.000 euro pe an, pentru că fiecare depresiune numită „costă” 199 euro, iar un anticiclon, 299 euro.

„Cele două fenomene coexistă fiindcă sunt complementare. Diferenţa de preţ se poate explica prin durata de viaţa a anticicloanelor, mai lungă decât cea a depresiunilor”, explică Cyrille Duchesne, de la Meteoconsult. O depresiune evoluează în medie patru-cinci zile, în timp ce un anticiclon poate dura şi câteva săptămâni.

Citeşte şi Cele mai spectaculoase fenomene ale naturii

„Totuşi, cine cumpără o depresiune are ceva mai multe şanse să rămână în posteritate. Marele public va cunoaşte numele uneia sau a două depresiuni pe an şi numai dacă acea depresiune, foarte activă, produce o furtună”, adaugă specialistul meteo. Procentul este scăzut, dacă se ţine seama că în fiecare an apar circa o sută de depresiuni, informează Agerpres, citând presa franceză.

Citeşte şi Ca un vis frumos: Cum inundă un nor uriaş munţii

„Dar şi mai rar se vorbeşte de anticiclon. Cred că ultima oară când am pomenit numele unui anticiclon a fost în 2003, când a produs un blocaj aflat la originea unei canicule”, încheie specialistul citat de lefigaro.fr.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Afacerea care i-a adus pierderi uriașe lui Ilie Dumitrescu. Ce investiție regretă fostul mare internațional
Capital.ro
Românii renunță la Călin Georgescu. Cifrele care dovedesc cum pierde influența. S-a prăbușit de 30 de ori
Playtech.ro
Cât costă un an de vechime în muncă în 2026. Devine mai scump de la 1 iulie
Adevarul
Întoarcerea acasă: chirurgul cardiovascular care a ales România după Franța și Luxemburg
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sergiu, tânărul împușcat în Italia a fost înmormântat! Imaginile DURERII cu momentul în care mam... Vezi mai mult
iamsport.ro
Nicolae Stanciu l-a sunat pe fostul său patron și i-a spus că vrea să semneze cu Rapid: ”Era de acord să vină pe un salariu mai mic decât la Genoa! Am vorbit și cu Burleanu”
MediaFlux
Cum şi-a pregătit Veronica Micle sinuciderea. Ultimele versuri au fost scrise cu gândul la Eminescu
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend