Simona Halep a rupt orice legătură cu Mouratoglou. Unde se antrenează forţat sportiva și când este așteptat verdictul apelului la TAS

Simona Halep a depus apel la Tribunalul de Arbitraj Sportiv împotriva deciziei de suspendare a sa pe o perioadă de patru ani pentru dopaj, iar în așteptarea verdictului își continuă antrenamentele, însă fără Patrick Mouratoglou.
Mircea Filipescu
25 oct. 2023, 09:52
Simona Halep a rupt orice legătură cu Mouratoglou. Unde se antrenează forţat sportiva și când este așteptat verdictul apelului la TAS

Agenţia Internaţională de Integritate a Tenisului (ITIA) a anunţat la 12 septembrie că un tribunal independent a suspendat-o pe jucătoarea română de tenis Simona Halep pentru o perioadă de patru ani, ca urmare a unor încălcări ale Programului Anti-Doping în Tenis (TADP).

Simona Halep a anunţat marţi, într-un mesaj pe Instagram, că va face apel la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS), după ce a fost suspendată patru ani pentru dopaj.

Până la începerea procesului, Simona este în Dubai și se pregătește la CF Tennis Academy, fondată de Clark Francis, fost jucător de tenis profesionist, care a înființat academia acum 20 de ani, potrivit Prosport. Francis a fost prezent la antrenamentele Simonei Halep și a discutat cu aceasta, după ce românca a lovit mingea cu Adam Lawson, cel mai bine cotat antrenor al Academiei.

Citește și: Imagini de senzație cu Ioan Becali. Cum a fost fotografiat celebrul impresar în nordul Capitalei

Înființată la Dubai în 1997, Academia de Tenis CF a devenit sinonimă cu tenisul în Emiratele Arabe Unite și s-a impus rapid ca fiind academia de tenis nr. 1 din regiune.

Faptul că Simona se pregătește în Dubai confirmă posibila ruptură dintre ea și Patrick Mouratoglou, considerat principalul vinovat pentru situația în care a ajuns Halep.

În septembrie, cu ocazia zilei de naștere a jucătoarei de tenis din Constanța, antrenorul francez i-a transmis felicitări prin intermediul rețelelor de socializare, dar Simona Halep nu a aprobat ca mesajul acestuia să apară pe contul ei.

Citește și: Simona Halep a făcut apel la TAS, cere anularea sancţiunii ITIA. Procesul se va întinde pe multe luni, decizia va fi „finală şi inatacabilă”

Momentan, românca nu are dreptul să se antreneze pe nicio bază sportivă omologată și utilizată de sportivi profesioniști. Așadar, când e în România, Halep nu poate uzita bazele de la Izvorani sau cea a Federaţiei Române de Tenis, fiind acum obligată să-și efectueze mișcările de antrenament la baza Stejarii, deținută de Ion Țiriac.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Fiica lui Sile Cămătaru, jignită în ultimul hal: “O găsim la vitrină…”. Cum a reacționat
Fanatik.ro
Problemele medicale cu care se confruntă o cunoscută tenismenă. A decis să nu mai ascundă nimic
Capital.ro
Călin Georgescu i-ar putea lua locul lui Ilie Bolojan? George Simion face noi dezvăluiri: E o chestiune logică
Playtech.ro
Ce este recesiunea economică şi cum afectează cetăţeanul de rând. Ce trebuie să faci ca să nu pierzi bani
Adevarul
Șoc în fotbal: fostul portar Alex Manninger a murit într-un accident rutier îngrozitor. A intrat cu mașina într-un tren de pasageri
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Lucescu, dezvăluirea care îți va rupe sufletul. ”Și-a dorit să mergem împreună, dar n-am mai apucat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
17 persoane și-au pierdut viața şi aproape 100 au fost rănite, după ce Rusia a atacat Ucraina cu drone şi proiectile. Cum a răspuns Kievul
iamsport.ro
Fotbalistul Generației de Aur, suspendat 6 luni de Mircea Lucescu pentru că a luat o boală cu transmitere sexuală
MediaFlux
Izvorul Tămăduirii 2026. Tradiții și miracole în Vinerea Luminată. Ce este interzis și ce este obligatoriu astăzi
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj