SIMONA HALEP are lumea la picioare după evoluţia de la Australian Open. „E ca o TORNADĂ”

Simona Halep s-a calificat după doar două seturi în sferturile Australian Open. Deşi Yanina Wickmayer părea că-i va pune probleme, reuşind să ţină aproape de numărul 3 mondial în primul set, în cel de-al doilea Simona a găsit un ritm perfect şi a încheiat rapid socotelile cu belgianca.
Romania TV
25 ian. 2015, 14:09
SIMONA HALEP are lumea la picioare după evoluţia de la Australian Open.

Simona Halep a avut o evoluţie apreciată de presa internaţională de specialitate în partida cu Yanina Wickmayer, încheiată cu scorul de 6-4, 6-2, duminică, în optimile Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

Site-ul WTA a fost primul care a notat performanţa româncei, scriind că „Halep s-a dus ca o tornadă în sferturi”. „În doar 79 de minute, Simona a reuşit 23 de lovituri cîştigătoare şi a obţinut prima ei victorie în faţa belgiencei Wickmayer. Simona şi-a ridicat din nou nivelul în faţa unei adversare periculoase, pe care a învins-o însă în două seturi. A reuşit o lovitură câştigătoare la fiecare trei minute şi jumătate. Cifrele sunt uimitoare”, a notat site-ul oficial al WTA.

Reuters a notat că „Simona Halep a rupt vraja meciurilor pierdute în faţa belgiencei Yanina Wickmayer şi a navigat spre sferturile de finală la Australian Open”.

Prestigiosul cotidian L’Equipe a notat, în ediţia online, că „Simona a pus capăt frumoase curse a Yaninei Wickmayer”. „In precedentele intalniri, belgianca se impusese, dar de atunci aceasta s-a luptat cu boala Lyme, in timp ce Simona a urcat pana pe locul 3 in clasamentul WTA” , a punctat publicaţia franceză, în timp ce Eurosport a subliniat că Simona Halep şi-a egalat performanţa de anul trecut şi are şanse chiar să o depăşească, dacă va trece de Ekaterina Makarova, numărul 11 mondial, în următorul meci.

„Totul s-a intamplat asa cum era de asteptat in primele optimi. Sharapova, Bouchard, Makarova si Halep au obtinut calificarea”, a scris Gazzetta dello Sport.

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Australian Open după ce a trecut de belgianca Yanina Wickmayer (locul 80 WTA), in doua seturi, scor 6-4, 6-2, la capatul unui joc ce a durat o ora si 20 de minute. În faza următoare a competiţiei, Simona Halep o va intalni pe Ekaterina Makarova.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Povestea salvării fetițelor de 4 și 5 ani dispărute la Târnăveni. Cine e Aurel, pădurarul care a coborât într-o zonă dificilă pentru a le aduce înapoi la familie: „Sunt mulți urși, nu știu cum au supraviețuit”
Capital.ro
Dosarul electronic de sănătate devine accesibil din vara anului 2026. Anunțul șefului CNAS
Playtech.ro
Se poate dezbate moştenirea după o casă cumpărată cu o chitanţă de mână? Explicaţia specialiştilor
Adevarul
Cum a schimbat războiul din Ucraina aspectul câinilor de pe front: secretul care-i ajută să nu declanșeze minele
wowbiz.ro
Anchetă după dispariția Melisei și Rebecăi! Oamenii legii vor să afle cum au ajuns cele două minore în pădure, având în vedere că distanța de la casele lor este destul de mare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este eroul din Târnăveni, care le-a găsit pe Melisa și Rebeca în păd... Vezi mai mult
iamsport.ro
Schema lui Viktor Orban de a pompa bani în fotbalul românesc! ”8.000.000 de euro!”
MediaFlux
Anunț pentru toți pensionarii! Ce se întâmplă cu banii de pensii, de Paște
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj