SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA, în finală la Roma. Meciul se joacă duminică, de la ora 14.00

Simona Halep, cap de serie numărul 6 şi locul 4 WTA, o va întâlni pe sportiva ucraineană Elina Svitolina, locul 11 WTA şi favorită 8, în finala turneului de la Roma, duminică, de la ora 14.00, conform programului anunţat de organizatori.

20 mai 2017, 18:38

Simona Halep s-a calificat în finală, sâmbătă, după ce a învins-o pe olandeza Kiki Bertens, favorită 15 şi locul 20 WTA, scor 7-5, 6-1.

Svitolina a obţinut calificarea tot sâmbătă, beneficiind în semifinale de abandonul sportivei spaniole Garbine Muguruza, favorită 3 şi numărul 7 mondial. Muguruza a abandonat după 22 de minute de joc, la scorul de 4-1 în primul set pentru Svitolina.

Simona Halep şi Elina Svitolina s-au mai întâlnit o singură dată, în primul tur la Sofia, în 2013, când învingătoare a fost românca, scor 6-1, 6-1.

Simona Halep are şansa de a câştiga al doilea turneu consecutiv în acest an, după ce s-a impus săptămâna trecută la turneul de categorie Premier Mandatory de la Madrid.

Elina Svitolina a câştigat în acest an trei turnee: Istanbul, Taipei City şi Dubai.

Dacă se va impune în finala de la Roma, Simona Halep va urca pe locul 3 WTA.