Simona Halep a câştigat duelul româncelor de la Roland Garros. Victorie în două seturi cu Irina Begu

Simona Halep, principala favorită, a învins-o pe Irina Begu cu 6-3, 6-4, miercuri, într-un duel românesc petrecut în runda a doua a turneului de tenis de Mare Şlem de la Roland Garros.

30 sept. 2020, 07:56

SIMONA HALEP – IRINA BEGU 6-3,6-4. În primul set, Halep a condus cu 3-0 şi 4-1, însă Begu a reuşit să recupereze din scor şi a ajuns la 4-3, însă sportiva din Constanţa s-a impus în cele din urmă cu 6-3, după 41 de minute de joc.

Setul doi a fost mai echilibrat, însă în cele din urmă Halep l-a câştigat, scor 6-4, după 42 de minute de joc.

A fost greu, ea a jucat foarte bine. Mă bucur că am câştigat acest meci, abia aştept meciul următor. Întotdeauna este greu la un Grand Slam, iar meciul cu Anisimova va fi dificil, însă mă simt bine şi mă bucur că sunt în turul trei„, a declarat Halep, după victoria împotriva Irinei Begu.

În turul trei, Halep va evolua cu americanca Amanda Anisimova, locul 29 mondial.

Calificarea în turul trei la Roland Garros este recompensată cu 126,000 de euro şi 130 de puncte WTA.