Simona Halep joacă împotriva revelaţiei turneului în „sferturi” la Roland Garros

Simona Halep - Amanda Anisimova Roland Garros. După duelul cu adolescenta Swiatek, pe campioana noastră o aşteaptă o dispută, în sferturile de la Paris, contra altei jucătoare din noua generaţie. Simona Halep o va întâlni, pentru un loc în semifinalele Roland Garros, pe Amanda Anisimova (17 ani, locul 51 WTA).
Romania TV
03 iun. 2019, 17:20
Simona Halep joacă împotriva revelaţiei turneului în

Simona Halep – Amanda Anisimova Roland Garros. Simona Halep, lcoul 3 WTA, va evolua, miercuri, cu americanca de 17 ani Amanda Anisimova, locul 51 WTA, în sferturile de finală ale French Open.

Sportiva care a reuşit 24 de lovituri direct câştigătoare contra lui Begu a ajuns în sferturi după o dispută fără istoric, scor 6-3, 6-0 cu Aliona Bolsova.

Anisimova e văzută de mulţi drept un viitor număr unu mondial, calităţile sale fiind incontestabile. Deşi este foarte tânără, nu există semn de egalitate între sportiva din SUA şi Swiatek, cea pe care Simo a învins-o azi fără drept de apel. Sportiva cu origini în Rusia e mult mai talentată şi pare o jucătoare completă, capabilă, în ciuda vârstei, să suporte foarte bine presiunea.

Halep, statistică uimitoare la Roland Garros. Adversara ar putea pierde banii pentru lipsa de combativitate

Maturitatea Anisimovei se vede şi în ierarhia WTA: e prima într-un clasament al jucătoarelor sub 18 ani în topul WTA.

Americanca în vârstă de 17 ani a ajuns în sferturi la Paris după ce a ajuns până în optimile de finală ale primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open.

Anisimova a învins-o în turul secund de la Roland Garros pe a 11-a jucătoare a lumii, Aryna Sabalenka, 6-4, 6-2, după ce a trecut în primul tur, tot în două seturi, de Dominika Cibulkova. Jucătoarea cu părinţi ruşi o eliminase pe Sabalenka şi la Australian Open. Scorul a fost aproape identic: 6-3, 6-2.

Amanda Anisimova, aflată pe cel mai bun loc din carieră, 51, şi-a început ascensiunea anul trecut, când a ajuns în finala turneului WTA International de la Hiroshima, unde pornise din calificări.

Fostă câştigătoare a US Open la juniori, în 2017, şi finalistă la French Open, tot la juniori, în 2016, la vârsta de 14 ani, americanca de origine rusă a atins la această ediţie a turneului de la Roland Garros cea mai înaltă fază la un grand slam, la seniori. Ea ajuns în optimi, la Australian Open, tot în acest an.

În aprilie, tot pe zgură, Anisimova a câştigat primul ei trofeu din carieră, unul de categorie WTA International, la Bogota. Anul trecut, ea a disputat prima finală WTA, la Hiroshima.

Simona Halep şi Amanda Anisimova nu s-au mai întâlnit până în prezent.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Șase jucători de la FCSB, la final de contract! Cine pleacă la finalul sezonului: “Decizia e la Gigi Becali!”
Capital.ro
Sporurile și beneficiile salariale care se elimină în România prin noua lege a salarizării: „De la 1 ianuarie 2027, se rade tot”
Playtech.ro
Satul din Spania unde poți primi casă gratis și un loc de muncă dacă accepți să începi o viață nouă acolo
Adevarul
Forța care e absentă la cele mai importante negocieri din ultimul deceniu. „Irelevanța a trecut de la etapa retorică la cea structurală”
wowbiz.ro
El este băiețelul de 4 ani ucis de un câine de pază! Martorii fac declarații șocante despre tragedie: „L-a văzut pe cameră”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Îl striga Teo, Teo!” Filmul tragediei din Buzău, unde un băiețel de aproape 4 ani a fost sfâșiat de un câine. Mama lui a ajuns într-un suflet la locul tragediei
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Primă de 1.000 de lei de la stat. Documente necesare și unde se depun
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi