Simona Halep, în SEMIFINALE la Doha după 7-6, 7-6 cu Julia Goerges. Meci cu Elina Svitolina pentru FINALĂ

Simona Halep, 3 WTA, a trecut, joi, de Julia Goerges, 16 WTA, scor 7-6 (1), 7-6 (6), și va juca în semifinalele turneului WTA de la Doha cu ELina Svitolina, 7 WTA.

14 feb. 2019, 18:37

Simona Halep s-a distanțat rapid la 4-0, după doar 13 minute, ajutată de un serviciu la parametri înalți. Julia Goerges a profitat apoi de o cădere inexplicabilă a româncei şi a bigat patri game-uri la rând, ajungând să conducă, 6-5. Simona Halep a împins setul într-un tie-break controlat autoritar, pe care l-a câştigat la 1.

Simona Halep revine pe locul 2 în clasamentul WTA

Julia Gorges a devenit mai agresivă în setul doi și a izbutit să reducă numărul erorilor neforțate. Un break venit devreme, la 3-1, a fost apărat până în momentul decisiv, cel al servei pentru set. Simona Halep a jucat excelent, a făcut un rebreak la zero şi a dus setul în tie-break. A fost condusă cu 6-4, a salvat două mingi de set, a luat patru puncte la rând şi s-a impus la 6.