SIMONA HALEP – MONICA NICULESCU 6-2, 4-6, 6-1. Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Bucureşti

SIMONA HALEP - MONICA NICULESCU 6-2, 4-6, 6-1. Simona Halep va juca duminică în finala turneului WTA de la Bucureşti, după ce a învins-o în trei seturi pe colega sa de Fed Cup, Monica Niculescu. Meciul a durat 119 minute. În finala de duminică Simona Halep o va întâlni pe a doua favorită, italianca Roberta Vinci.

12 iul. 2014, 12:29

SIMONA HALEP – MONICA NICULESCU LIVE 6-2, 4-6, 6-1. Simona Halep a avut parte sâmbătă de cel mai dificil meci al său în turnul WTA de la Bucureşti. Tocmai colega sa din echipa de Fed Cup, Monica Niculescu, a fost cea care i-a creat cele mai mari probleme şi a ţinut-o pe a treia jucătoare a lumii aproape două ore pe zgura de la Arenele BNR.

La început, diferenţa dintre cele două sportive a părut foarte clară, subliniată de Simona Halep cu un prim set încheiat după doar 38 de minute. Meciul se îndrepta spre o victorie facilă a Simonei, care avea 3-1 şi serviciul în setul doi, însă lucrurile aveau să ia o întorsătură bruscă. Monica şi-a adunat ultimele resurse şi a continuat cu ambiţie, Simona a început să se precipite şi să se enerveze. Din această încleştare Niculescu a fost cea care a avut de câştigat, ea împingând meciul în decisiv.

A fost cea mai frumoasă partidă jucată în această săptămână la turneul WTA de la Bucureşti. Competiţia se va încheia duminică, unde adversarele din finală vor fi principalele două favorite, SIMONA HALEP şi ROBERTA VINCI.

SIMONA HALEP are în palmares şapte titluri WTA (Nurnberg, ‘s-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova, Sofia – 2013, Doha – 2014) şi a mai jucat cinci finale (Fes – 2010, 2011, Bruxelles – 2012, Madrid, Roland Garros – 2014).

Italianca Roberta Vinci, a doua favorită, a dispus în prima semifinală de sâmbătă cu 6-1, 6-3 de Kristina Kucova (Slovacia). Vinci (31 de ani), numărul 24 mondial, are în palmares 9 titluri WTA, aceasta fiind prima sa finală de simplu de anul acesta. Ultimul titlu de simplu a fost cucerit de Vinci anul trecut la Palermo, dar italianca a câştigat săptămâna trecută titlul la Wimbledon în proba feminină de dublu, alături de compatrioata sa Sara Errani.

SIMONA HALEP o conduce pe Vinci cu 3-2 în meciurile directe, italianca obţinând cele două victorii la Paris, în primul tur, în 2012, cu 6-4, 6-4, şi în 2013, cu 6-0, 6-3. Simona a reuşit primul succes în faţa Robertei în 2012, la Barcelona, în optimi, cu 6-1, 6-3, câştigând de două ori anul trecut, în optimi la Roma, cu 6-4, 6-2, şi în optimi la s-Hertogenbosch, cu 6-0, 6-1.

Monica Niculescu va primi 11.300 dolari şi 110 puncte WTA pentru accederea în semifinale, finalista va încasa 21.400 dolari şi 180 puncte, iar câştigătoarea va fi recompensată cu 43.000 de dolari şi 280 puncte WTA.

Turneul WTA de la Bucureşti se află la prima ediţie, după ce a fost mutat de la Budapesta, acolo unde SIMONA HALEP s-a impus anul trecut cu 6-3, 6-7 (7), 6-1 în finala cu Yvonne Meusburger, după ce în semifinale trecuse de o româncă, Alexandra Cadanţu, cu 6-2, 7-6 (1).

Desfăşurarea meciului:

Game 25 Simona serveşte pentru câştigarea meciului, 30-30. Simona Halep încheie game-ul şi meciul la 30 şi se califică în finala turneului WTA de la Bucureşti.

Game 24 Break la 15 reuşit de Simona, care conduce cu 5-1.

Game 23: Monica reuşeşte break-ul, la 30. 4-1 pentru Simona. Scurtele Monicăi Niculescu au funcţionat foarte bine în acest meci.

Game 22: Simona are două mingi de break pe serviciul Monicăi, 40-15. O fructifică pe prima, 4-0 în setul decisiv. Simona este mult mai calmă, victoria este aproape.

Game 21: Simona şi-a câştigat serviciul, la 30, şi conduce cu 3-0 în setul 3.

Game 20: Monica redevine vulnerabilă la serviciu, 0-40. Break la 0 câştigat de Simona, care conduce cu 2-0 şi urmează la serviciu.

Game 19: Simona Halep la serviciu, 30-30. Simona salvează mingea de break a Monicăi cu un as, 40-40! Game Halep, 1-0 în setul 3.

Game 18: Monica nu pare să fie în stare să închisă setul. Este la serviciu, dar Simona conduce cu 30-0. Halep a început agresiv şi acest game. Trei mingi de break pentru Halep, Monica le salvează, 40-40. În cele din urmă, după ce mai salvează o minge de break, Monica reuşeşte să câştige setul, 6-4. Se joacă set decisiv la Arenele BNR.

Game 17: Simona serveşte pentru a rămâne în set, 15-15. Game la 15 câştigat de Simona. Monica Niculescu conduce cu 5-4 în setul 2.

Game 16: Monica Niculescu la serviciu. Simona Halep începe agresiv game-ul, are 15-0, dar pierde următoarele patru mingi. Game Niculescu, care conduce cu 5-3.

Game 15: Simona la serviciu, 15-30, şi dă senzaţia că este iritată de jocul Monicăi, care se agaţă de orice minge. Halep nu reuşeşte să se concentreze să-şi facă jocul său obişnuit şi intră în jocul adversarei sale. Arbitrul de scaun greşeşte şi o privează pe Monica Niculescu de o minge de break. La 30-30 decide rejucarea unei mingi pe care Simona o pierduse, deşi în mod normal ar fi trebuit să dea 40-30 pentru Monica Niculescu. În cele din urmă, Niculescu face break-ul şi conduce cu 4-3 în acest set.

Game 14: Monica şi-a câştigat serviciul la 15, dar Simona a jucat precipitat, dând senzaţia că şi-a pierdut concentrarea.

Game 13: Simona şi-a pierdut serviciul la 30, dar ultimele două puncte le-a jucat destul de neglijent. Conduce cu 3-2 în setul 2.

Game 12: Ca şi în game-ul precedent când a fost la serviciu, Monica Niculescu revine de la 15-40, salvând două mingi de break. Acum este 40-40. De data aceasta Simona reuşeşte break-ul, 3-1.

Game 11: Simona îşi face serviciul cu o uşurinţă debordantă, game la 0 şi conduce cu 2-1.

Game 10: Serveşte Monica, scorul este 40-40, dar ea a salvat în acest game nu mai puţin de cinci mingi de break. În cele din urmă Monica îşi face serviciul, 1-1.

Game 9: Simona începe şi acest set la serviciu, 15-0. Game la 15 câştigat de Simona, 1-0 în setul 2.

Game 8: Set câştigat de Simona, care a reuşit break-ul, la 30. Primul set a durat 38 de minute.

Game 7: Serveşte Simona şi conduce cu 40-15. Punctul pierdut a venit din nou în urma unei duble greşeli. Simona îşi face serviciul la 30, are 5-2 în setul 1.

Game 6: Primele puncte ale Monicăi pe propriul serviciu, 30-15. Niculescu îşi câştigă serviciul la 40. A fost cel mai lung game de până acum, 4-2 pentru Simona.

Game 5: Serveşte Simona, 40-0, apoi prima dublă greşeală a Simonei, 40-15. Simona câştigă game-ul la 15 şi conduce cu 4-1.

Game 4: Monica îşi pierde din nou serviciul la 0, 3-1 pentru Simona. Monica Niculescu nu a câştigat niciun punct pe serviciul său în acest meci.

Game 3: Serveşte Simona şi pierde game-ul, la 40. 2-1 pentru Simona.

Game 2: Monica la serviciu, 0-40. Break la 0 reuşit de Simona, care conduce cu 2-0.

Game 1: Prima serveşte Simona Halep, 15-15 după primele două puncte. Apoi 40-40. Simona câştigă la 40 şi conduce cu 1-0.

Update Cele două jucătoare se află pe teren, la încălzire.

Avem certitudinea că în finala turneului WTA de la Bucureşti se va afla o româncă. Dacă ea se va numi Simona Halep sau Monica Niculescu vom afla după ora 17.10, când este programat la Arenele BNR meciul dintre cele două colege din echipa de Fed Cup.

Citeşte şi SIMONA HALEP: „Acesta e visul meu. Dar nu sunt speriată că nu s-a întâmplat încă”

Semifinalista de la Wimbledon şi a treia jucătoare a lumii, SIMONA HALEP a învins-o vineri cu 6-3, 6-1 pe jucătoarea spaniolă Lara Arruabarrena şi este mare favorită la câştigarea turneului, cel de-al optulea din cariera sa de jucătoare profesionistă. Cota la victorie a Simonei la casele de pariuri este de 1,15, în timp ce o surpriză din partea Monicăi este cotată cu 4,70.

SIMONA HALEP are 1-0 în confruntările cu MONICA NICULESCU, după 6-1, 6-1 în optimile turneului WTA de la Bruxelles, în 2012.

Meciul SIMONA HALEP – MONICA NICULESCU va începe în jurul orei 17.10 şi va fi LIVE TEXT pe RomaniaTV.net.