Simona Halep – Naomi Osaka, în turul doi la turneul de la Roma

Simona Halep va juca contra japonezei Naomi Osaka, locul 21 WTA, în al doilea tur al turnelui de la Roma. Japoneza a învins-o luni de belarusa Victoria Azarenka (locul 84 WTA), scor 6-0, 6-3.

14 mai 2018, 13:48

Simona Halep – Naomi Osaka vor juca miercuri la turneul de tenis de la Roma, dotat cu premii totale de 3.351.720 dolari.

Halep şi Osaka s-au mai întâlnit până acum de patru ori, românca impunându-se în trei dintre partide. Ultima dată Halep şi Osaka s-a întâlnit la turneul de la Indian Wells, când japoneza a învins-o categoric în semifinale pe româncă, scor 6-3, 6-0.

Simona Halep a fost finalistă la ediţia precedentă a turnelui de tenis de la Roma, când a pierdut în ultimul act, cu 6-5, 5-7, 1-6, în faţa ucrainencei Elina Svitolina.

Marţi vor juca Irina Begu şi Sorana Cîrstea. Irina Begu (locul 41 WTA) o va întâlni pe chinezoaica Shuai Peng (locul 35 WTA), iar Sorana Cîrstea (locul 43 WTA) o va avea ca adversară pe americanca Danielle Collins (locul 47 WTA).