Simona Halep, prima jucătoare din istorie care primeşte trofeul Chris Evert. Numărul 1 mondial a fost premiată de WTA

Simona Halep, numărul 1 mondial, a primit din partea Women's Tennis Association trofeul ''Chris Evert'', oficialii WTA dând numele primului lider mondial în competiţia feminină, americanca Chris Evert, trofeului care se înmânează celei mai bune jucătoare la final de an.
Filip Stan
26 oct. 2018, 15:59
Simona Halep, prima jucătoare din istorie care primeşte trofeul Chris Evert. Numărul 1 mondial a fost premiată de WTA

Sunt foarte fericită să fiu prima jucătoare care primeşte premiul ‘Chris Evert WTA World No.1 Trophy’. Chris este una dintre cele mai mari jucătoare din istoria tenisului şi cred că este minunat faptul că e onorată în acest mod„, a declarat Simona Halep.

Chris Evert a devenit primul lider mondial din istoria WTA pe data de 3 noiembrie 1975 şi s-a menţinut pe locul fruntaş timp de 260 de săptămâni, clasându-se pe locul patru în topul longevităţii jucătoarelor de pe primul loc mondial. După sezonul din 1975, în care a jucat 17 finale şi a câştigat 15 titluri, ea a devenit de asemenea şi prima jucătoare care a deţinut distincţia WTA de „Lider Mondial la Finalul Anului”. Şi-a încheiat cariera în 1989, cu 157 de turnee de simplu câştigate, printre care 18 titluri de Grand Slam, dintre care trei la Wimbledon (1974, 1976, 1981).

Este o onoare şi un privilegiu ca numele meu să fie dat acestui trofeu. Să fii numărul 1 mondial este cea mai mare realizare în orice năzuinţă. Când eram tânără, visam mereu să câştig un Grand Slam, dar am avut visuri şi mai mari în legătură cu ocuparea primului loc în lume pentru că este nevoie să fii consistentă, concentrată şi să ai o mulţime de victorii de calitate în timpul anului, şi asta, pentru mine, înseamnă să fii o campioană„, a spus, printre altele, Evert la festivitatea care a avut loc vineri.

Simona Halep ocupă pentru a 51-a săptămână în cariera sa primul loc în clasamentul WTA, urcând astfel pe poziţia a zecea în top-ul liderilor all time ai acestei ierarhii, la egalitate cu belarusa Victoria Azarenka.

Simona Halep, absentă de la Turneul Campioanelor din cauza problemelor la spate, are garantat fotoliul de lider WTA până la sfârşitul acestui an, când va ajunge la 60 de săptămâni.

Reprezentanta ţării noastre are un avans de peste 1.500 de puncte faţă de germanca Angelique Keber, care a urcat începând de luni pe poziţia secundă în clasamentul WTA, făcând rocadă cu daneza Caroline Wozniacki.

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu divorțul dintre Ioana și Ilie Năstase. Cei doi au întrerupt legătura complet: ”Nu știu nimic de el”
Capital.ro
Rolul real jucat de Călin Georgescu. Vin dezvăluirile la un an după anularea alegerilor: Va rămâne în istorie!
Playtech.ro
Județul din România unde tarifele la apă și canalizare devin cele mai mari din țară, de la 1 ianuarie 2026
Adevarul
Micile magazine sătești, obligate să permită retragerea banilor cash în limita a 750 lei
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Roxana Moise a fost condusă pe ultimul drum! Familia și-a dorit discreție la înmormântarea fostei sportive
iamsport.ro
Rumoare! O nouă cererea aiuritoare a lui Donald Trump: 'Chiar nu are sens'
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru 6 decembrie! Ce este interzis să faci de Sfântul Nicolae
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje