Simona Halep şi-a aflat adversara din sferturi, de la Doha. Ultima înfrângere în faţa acesteia datează de acum 10 ani

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Doha, după ce a trecut în minimum de seturi de Lesia Ţurenko, scor 6-2, 6-3. În urma acestui rezultat, Halep a trecut peste Petra Kvitova şi a urcat pe locul 2 WTA.

13 feb. 2019, 18:40

Următoarea adversară a Simonei Halep va fi Julia Goerges, cap de serie numărul 9 şi locul 16 WTA. Conform programului anunţat de organizatori, cele două vor juca joi, în jurul orei 17.30. Meciul va fi al treilea de pe terenul central. Primul meci, Elina Svitolina, cap de serie 4 – Karolina Muchova (Cehia), venită din calificări, este programat la ora 14.30. În a doua confruntare de pe terenul central, care va avea loc nu înainte de ora 15.30, probabil în jurul orei 16.00, se vor întâlni jucătoarea cehă Barbora Strycova şi sportiva germană Angelique Kerber, cap de serie numărul 3.

În turul secund, germanca a trecut de americanca Alison Riske, numărul 52 mondial, scor 6-1, 6-7 (5), 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore şi 35 de minute.

Simona Halep (27 de ani) a mai întâlnit-o pe Julia Goerges (30 de ani) în trei rânduri şi a învins-o de două ori, mai întâi în primul tur al turneului de la Madrid, din 2014, apoi în 2016, în turul al treilea la Miami. Simona Halep a pierdut în faţa germancei în 2009, în calificări, la Paris.