Simona Halep va fi favorita nr. 1 şi la Wimbledon. Şanse mari să încheie anul LIDER MONDIAL

Simona Halep şi-a asigurat, după victoria din meciul cu Garbine Muguruza, locul 1 WTA pentru cel puţin încă cinci săptămâni şi are şanse foarte mari chiar să termine anul din nou ca lider mondial.
Filip Stan
08 iun. 2018, 05:01
Simona Halep va fi favorita nr. 1 şi la Wimbledon. Şanse mari să încheie anul LIDER MONDIAL

Simona Halep a aparat deja la Roland Garros toate cele 1.300 de puncte castigate anul trecut, cand a pierdut finala, in timp ce Caroline Wozniacki a pierdut 190 de puncte. In acest moment, romanca are 7.270 de puncte, iar daneza a ramas cu 6.745 de puncte, existand, asadar, o diferenta de 525 de puncte.

LIVE EUROSPORT SIMONA HALEP SLOANE STEPHENS (ora 16:00) LIVE STREAMING PRO TV ONLINE VIDEO FINALA ROLAND GARROS 2018

In cazul in care Simona Halep va castiga finala de la Roland Garros, diferenta va creste la 1.225 de puncte. In ceea ce priveste rivalitatea cu Garbine Muguruza, jucatoarea aflata pe locul trei, diferenta din acest moment este de 720 de puncte si poate creste la 1.420 de puncte daca romanca va castiga finala.

Simona Halep, în FINALĂ la Roland Garros 2018. A trecut cu 6-1, 6-4 de Garbine Muguruza şi rămâne NR. 1 MONDIAL

Mai mult, sunt sanse foarte mari sa o vedem pe Simona Halep pe primul loc WTA pentru foarte mult timp de acum inainte. Este o certitudine ca romanva va sta pe prima pozitie pana la finalul turneului de la Wimbledon, neputand sa mai fie intrecuta de nimeni. Partea buna este ca Simona Halep are destul de putine puncte de aparat pe sezonul de iarba, 530 la numar, in timp ce Caroline Wozniacki si Garbine Muguruza stau mult mai rau: daneza are de aparat 725 de puncte, in timp ce iberica trebuie sa faca nu mai putin de 2.186 de puncte.

Simona Halep le depăşeşte pe Kim Clijsters şi Martina Hingis în clasamentul câştigurilor all-time din tenis. A urcat pe locul 11

Top 10 WTA după Roland Garros:

 1. Simona Halep 7.270 (7.970 daca va castiga finala)
 2. Caroline Wozniacki 6.745
 3. Garbine Muguruza 6.550
 4. Sloane Stephens 5.463 (6.163 daca va castiga finala)
 5. Elina Svitolina 5.205
 6. Caroline Garcia 4.970
 7. Karolina Pliskova 4.685
 8. Petra Kvitova 4.610
 9. Venus Williams 3.971
10. Madison Keys 3.536

DailyBusiness
HAOS la Finanțe! Ședință de urgență după ce Pfizer a blocat conturile ROMATSA
Spynews
Zodiile care vor avea parte de o săptămână excepțională. Norocul le surâde între 6 și 12 iulie
Fanatik.ro
Cum l-a salvat Giovanni Becali pe un campion mondial din „ghearele” Poliției. Povești fabuloase din cazinou cu Gigi Becali, Pițurcă și miliardarul Elveției 
Capital.ro
Primăria București anunță schimbări importante pentru transportul public. Mai multe trasee vor fi modificate: Lucrările durează un an
Playtech.ro
Schimbarea din fluturașul de salariu care este ilegală fără acordul angajatului. Mulți angajați nu știu acest lucru
Adevarul
„Arma secretă” de sub apă care ar opri orice inamic la Marea Neagră. De ce polonezii o au, iar România doar promite
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tată și-a pierdut fiul de 11 ani, după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat în Mehedinți. Bărbatul este în stare gravă
iamsport.ro
Un club de tradiție urmează să intre în faliment! Cine îi ia locul în campionat: ”Ea e moartă, la revedere, noua echipă e deja înscrisă!”
MediaFlux
Un val de aer rece lovește România, în plin sezon estival. Anunțul ANM: „vom fi travesați de un front atmosferic recE”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?