Simona Halep vs Carla Suarez Navarro, în sferturi la Indian Wells

Simona Halep vs Carla Suarez Navarro. Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, marți, după ce a dispus cu 6-4, 6-4 de Karolina Pliskova (Cehia/N. 14).

18 mart. 2015, 04:27

Simona Halep vs Carla Suarez Navarro la Indian Wells. Halep (23 ani), numărul trei mondial, a condus jocul și s-a impus după o oră și 17 minute, după ce o învinsese pe Pliskova și luna trecută, în finala turneului de la Dubai, cu 6-4, 7-6 (4).

Pliskova a câștigat primul ghem al meciului, Halep a egalat și apoi a preluat conducerea după primul său break (2-1). Pliskova a replicat imediat și a câștigat pe serviciul româncei, iar apoi a trecut în avantaj, cu 3-2. Halep a restabilit egalitatea (3-3), iar imediat a făcut un al doilea break, desprinzându-se apoi la 5-3. Cehoaica de 22 de ani (numărul 15 WTA) a redus din diferență, dar Halep a încheiat setul cu un as (6-4), în 33 de minute.

Pliskova a condus și în debutul setului secund, dar Simona, a treia favorită, și-a respectat statutul și a reușit un break, iar apoi s-a desprins la 3-1. Pliskova nu a cedat, și-a făcut serviciul, iar apoi a reușit egalarea după un ghem în care Simona a comis două duble greșeli (3-3). Jucătoarea constănțeană și-a revenit rapid, recuperând break-ul, iar apoi s-a desprins la 5-3, scor la care a avut iluzia că meciul s-a încheiat și și-a manifestat bucuria. Pliskova a putut doar să amâne deznodământul, pentru că Halep a încheiat setul cu 6-4 și meciul fără probleme.

Halep și-a asigurat un cec de 112.270 dolari și 215 puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe Carla Suarez Navarro (Spania), cap de serie nr. 12, care a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de britanica Heather Watson, cu 7-6 (5), 3-6, 6-1.

Bilanțul întâlnirilor directe dintre Simona Halep și Carla Suarez (26 ani, 13 WTA) este de 5-4 pentru spaniolă. Simona a învins în 2012, în primul tur la Miami, cu 6-7 (5), 6-3, 6-3, și în primul tur la Tokyo, cu 6-2, 6-3, în 2013 în semifinale la s-Hertogenbosch, cu 6-3, 6-2, și la New Haven, în optimi, cu 3-6, 6-4, 6-1. Iberica a câștigat în 2010 la Barcelona, în primul tur, cu 6-4, 3-6, 6-3, în 2011 la US Open, în turul al doilea, cu 3-6, 6-2, 6-2, în 2012, din nou la Barcelona, cu 6-4, 6-1, în sferturi, în 2013, în primul tur la Roland Garros, cu 3-6, 6-2, 6-2, pentru ca anul trecut să profite de retragerea Simonei în optimi la Roma.
Cele două au ratat confruntarea în Fed Cup, la Galați, luna trecută (3-2 pentru România), din cauza accidentării Carlei Suarez, care nu a evoluat în meciul respectiv.