SIMONA HALEP – ZARINA DIYAS LIVE WIMBLEDON 2014: Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală

SIMONA HALEP a câştigat cu 6-3, 6-0 meciul din optimile de finală de la Wimbledon, jucat cu Zarina Diyas, din Kazahstan, numărul 72 mondial. Partida a durat 57 de minute.

30 iun. 2014, 12:31

SIMONA HALEP – ZARINA DIYAS LIVE WIMBLEDON 2014

SIMONA HALEP – ZARINA DIYAS 6-3, 6-0

Simona Halep a avut nevoie doar de 57 de minute pentru a se califica între cele mai bune opt jucătoare de la Wimbledon. Constănţeanca, devenită cel mai important cap de serie rămas în competiţie, după eliminarea Serenei Williams şi a lui Na Li, a jucat împotriva Zarinei Diyas cel mai bun joc al său pe iarba londoneză, obţinând cea mai facilă victorie la Wimbledon 2014.

Simona a intrat în teren extrem de montată şi după ce a pierdut primul game al meciului a câştigat 11 puncte la rând, semnând o desprindere facilă, 3-1 în mai puţin de un sfert de oră. Constănţeanca a avut un serviciu puternic şi bine plasat şi o voinţă extraordinară de a lupta pentru fiecare minge, fapt ce a determinat o scurtare semnificativă a meciului.

Toate cifrele importante au fost de partea Simonei Halep: 84% procentajul primului serviciu (43% Zarina Diyas), 100% puncte câştigate la fileu, 17 lovituri direct câştigătoare (9 a avut Zarina), 62 totalul punctelor câştigătoare, faţă de 33, cifra din dreptul adversarei Simonei.

În sferturile de finală de Wimbledon, joi, Simona Halep o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre nemţoaica Sabine Lisicki (cap de serie nr. 19) şi kazaha Iaroslava Şvedova, care se joacă la această oră.

Pentru calificarea în sferturi, cea mai bună performanţă a ei la Wimbledon de până acum, Simona Halep şi-a asigurat 430 puncte WTA şi un cec de 226.000 lire sterline.

11. Diyas – 220

SIMONA HALEP – ZARINA DIYAS LIVE WIMBLEDON 2014. Sâmbătă, într-un meci contând pentru proba de simplu feminin a turneului de tenis de la Wimbledon (turul 3), Zarina Diyas, din Kazahstan, a învins-o cu 7-6 (7/1), 3-6, 6-3 pe Vera Zvonareva (Rusia), calificându-se în optimile de finală, unde o va întâlni pe favorita numărul 3, românca Simona Halep, care, în aceeaşi zi, a dispus, ceva mai devreme, cu 6-4, 6-1, de elveţianca Belinda Bencic.

În turneul masculin, spaniolul Tommy Robredo s-a calificat în optimi în urma victoriei obţinute în cinci seturi, 6-2, 6-4, 6-7 (5/7), 4-6, 6-3, în faţa polonezului Jerzy Janowicy.

Simona Halep a reuşit o nouă premieră în acest sezon de excepţie, obţinând calificarea, prima în cariera sa, în optimile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce a dispus sâmbătă, cu 6-4, 6-1, de elveţianca Belinda Bencic, după o oră şi 10 minute de joc.

Intrată în teren în condiţii de stres, după ce acesta a fost al doilea joc al său amânat din cauza ploii (acum peste 4 ore, după ce în turul precedent a întârziat o zi disputarea meciului său), Simona Halep a dovedit din nou o extraordinară stăpânire de sine, calitate esenţială pentru nivelul la care a ajuns – numărul 3 mondial, a treia favorită a marelui turneu pe iarbă londonez.

Pentru prezenţa în ultimele 16 jucătoare ale tabloului de simplu, Simona Halep şi-a asigurat 240 puncte WTA, precum şi un cec de 117.000 de lire sterline. În turul următor, campioana româncă urmează să joace împotriva câştigătoarei din meciul dintre rusoaica Vera Zvonareva şi kazaha Zarina Dizas.