Simone Tempestini, pentru a cincea oară campion naţional de raliuri al României. El a cucerit titlul la Transilvania Rally

Simone Tempestini a cucerit, sâmbătă, un nou titlu de campion naţional de raliuri, după ce s-a impus în Transilvania Rally, etapa a cincea a Campionatului Naţional de Raliuri Betano, desfăşurată în judeţul Cluj.
Ionela Marcu
26 sept. 2020, 16:10
Simone Tempestini, pentru a cincea oară campion naţional de raliuri al României. El a cucerit titlul la Transilvania Rally

Simone Tempestini şi Sergiu Itu au câştigat al doilea titlu consecutiv de campioni, iar pentru pilotul de origine italiană acesta este al cincilea titlu naţional în şase sezoane, potrivit Federaţiei Române de Automobilism Sportiv.

Echipajul Simone Tempestini/Sergiu Itu (Skoda Fabia R5) s-a impus cu timpul de 01 h 02 min 11 sec 7/10, pe locul secund sosind colegii de echipă Bogdan Marişca/Sebastian Itu (Ford Fiesta R5), la 1 mi 23 sec 3/10, în timp ce treapta a treia a podiumului a fost ocupată de Dan Gîrtofan şi Tudor Mârza (Skoda Fabia R5), la 2 min 24 sec 4/10. În top 5 s-au mai clasat echipajele Norbert Maior/Francesca Maior (Peugeot 208 R2), la 2 min 59 sec 6/10, şi Mihnea Mureşan/Alina Bianca Pop (Hyundai R5), la 3 min 17 sec 8/10.

Citeşte şi Două accidente spectaculoase, la Transilvania Rally. Imagini cu bolizii făcuţi praf FOTO

Cursa a fost marcată de accidentul echipajul cu numărul 13, format din Eugen Cărăgui şi Robert Fus (Peugeot 208 R2), în timpul probei speciale cu numărul 5. Cei doi au ieşit în decor, lovind un copac şi au fost transportaţi la spital.

Eugen Cărăgui a fost supus unor investigaţii amănunţite. Medicii au stabilit că nu există niciun fel de leziuni interne sau externe, dar i se recomandă repaus în următoarea perioadă. Vertebra D5 este tasată de la impact. Tot azi va fi examinat neurologic, iar ulterior va fi externat.

Ultima etapă a sezonului va fi Raliul Bacăului, programat pe 24 şi 25 octombrie.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
„Câți bani ți-a dat Gigi Becali că l-ai scos din pușcărie?”. Florin Chilian, răspuns virulent după valul de hate pe care l-a suportat: „Nici măcar un mulțumesc!”
Capital.ro
Apar noi obligații pentru proprietarii de case și terenuri. Cine nu respectă plătește scump. Măsura pregătită de Primărie
Playtech.ro
Câte animale și păsări ai voie să crești în gospodărie. Regulile pe care trebuie să le respecte proprietarii de la oraș și de la sat
Adevarul
Cum arată fostul combinat Phoenix, mândria pierdută a Băii Mari. Coșul înalt de 350 de metri veghează peste zona interzisă
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
A răbufnit la adresa lui Gigi Becali, de ziua finanțatorului FCSB: ”La mulți ani... cu executare! E un hoț”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare din iulie 2026. Reguli noi și pentru pensionarea anticipată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?