SIMPTOME CORONAVIRUS. Pierderea mirosului şi a gustului, posibile semne

Pierderea gustului şi a mirosului pot fi semne ale infectării cu coronavirus, potrivit medicilor francezi şi americani, relatează CNN. 
Filip Stan
23 mart. 2020, 19:49
SIMPTOME CORONAVIRUS. Pierderea mirosului şi a gustului, posibile semne

Lipsa mirosului și dispariția totală a simțului gustului sunt două simptome ce pot fi luate în calcul pentru posibila depistare a infecțiilor cu noul coronavirus, spune Academia americană de otolaringologie.

„În special anosmia a fost constatată la pacienții care au fost testați pozitiv pentru coronavirus și care nu aveau alte simptome”, se arată într-un comunicat postat pe site-ul Academiei. Prezența acestor simptome ar trebui să vă facă să luați foarte serios în considerare autoizolarea și testarea acestor persoane, este sfatul pe care îl dau doctorii.

Și o organizație a medicilor ORL din Marea Britanie, dar și medicii din Franța au ajuns la concluzia că lipsa mirosului ar putea fi un simptom de Covid-19, în condițiile în care anosmia este asociată cu unele infecții respiratorii.

Lipsa mirosului ca simptom de Covid-19 s-a constatat după ce au fost analizate mai multe cazuri în Coreea de Sud, China și Italia, unde un număr semnificativ de pacienți cu infecții dovedite au dezvoltat anosmie.

Și în Germania, statistic, în mai bine de două din trei cazuri pacienții testați pozitiv la noul coronavirus s-au plâns de lipsa mirosului.

Inițial, s-a crezut că simptomele Covid-19 sunt numai respiratorii. E adevărat că febra și tusea, insuficiența respiratorie sunt în continuare simptomele predominante. Dar, reamintește CNN, un studiu din China făcut pe primii 200 de pacienți a arătat că au fost și simptome digestive la aproape jumătate dintre pacienți. Prin urmare, trebuie atenție, pentru că simptomele care însoțesc Covid-19 sunt mai multe și pot fi aparent mai puțin evidente.

Citeşte şi Tratament CORONAVIRUS. Un medic francez a găsit leacul. Pacient: „După cinci zile sunt mai bine”

DailyBusiness
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Fanatik.ro
Zodiile care domină lumea în următoarele 2 săptămâni. Au noroc triplu, motivație și putere
Capital.ro
Cine a fost în spatele lui Călin Georgescu. Legături directe cu Rusia: O structură operațională internațională, care maschează locația reală
Playtech.ro
Cum să gătești ceapa de două ori mai repede și cu o aromă mult mai intensă. Oamenii de știință spun ca ai nevoie de un singur ingredient
Adevarul
Lupul care a înfiorat un sat ascuns în munți, răpus de o femeie. „Era ceva necurat cu el. Avea trăsături de om”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Românii nu vor mai putea să circule pe Transfăgărășan dacă nu achită taxa de acces
Cancan.ro
Cum își 'negociază' Toto Dumitrescu pedeapsa, după 6 ore de audieri. Imagini cu fiul lui Ilie Dumitrescu în custodia Poliției!
iamsport.ro
A doborât recordul mondial, însă nu l-a impresionat pe Radu Banciu: ”Ăla e numărul 1”
MediaFlux
ANAF nu iartă pe nimeni. Fiscul cere ajutorul oamenilor ca să facă rost de bani
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor