SIMULARE BACALAUREAT 2015 clasa a XI-a. SUBIECTE la ROMÂNA ŞI BAREME de corectare

SIMULARE BACALAUREAT 2015 Română clasa a XI-a. Elevii de clasa a XI-a au susţinut luni proba scrisă de Limba şi Literatura Română în cadrul sesiunii de simulare a Bacalaureatului 2015. La fel ca la clasa a XII-a, elevii au primit subiecte în funcţie de profilul studiat: real sau uman.
Romania TV
02 mart. 2015, 13:51
SIMULARE BACALAUREAT 2015 clasa a XI-a. SUBIECTE la ROMÂNA ŞI BAREME de corectare

SIMULARE BACALAUREAT 2015 clasa a XI-a SUBIECTE LA ROMÂNĂ şi barem – PROFIL UMAN

La proba de Limba şi Literatura Română, elevii de la profilul UMAN au primit la primul subiect un text din Grand Hotel „Victoria Română”, de I. L. Caragiale, la care au avut de rezolvat mai multe cerinţe:
1. Numeşte câte un sinonim neologic potrivit pentru sensul din text al cuvintelor: să mărturisesc şi aleasă.
2 puncte
2. Explică rolul cratimei în structura: asupră-mi. 2 puncte
3. Construieşte un enunţ în care să ilustrezi sensul conotativ al substantivului dimineață. 2 puncte
4. Precizează două motive literare identificate în textul dat. 4 puncte
5. Menționează tipul de perspectivă narativă din textul dat. 4 puncte
6. Selectează două secvențe care conturează dimensiunea temporală. 4 puncte
7. Prezintă rolul verbelor la timpul prezent în textul dat. 4 puncte
8. Ilustrează, cu câte un exemplu din text, două trăsături ale genului epic. 4 puncte
9. Comentează, în 60 – 100 de cuvinte, următoarea secvenţă din text: Dinaintea „confiseriei” sunt
așezate mese și scaune până în mijlocul stradei: aci se strânge seara societatea aleasă. Acum e plin
de lume. Sosirea mea produce senzație… Toți ochii se pironesc asupră-mi. Opresc o cameră și stau la
o masă în partea restaurantului. […] Privirile mă săgetează; pe lângă cei de la mese, ies acuma să se
uite la mine și cei din cafenea… 4 puncte

SUBIECTUL al II-lea: Scrie un text de tip argumentativ de 150 – 300 de cuvinte despre importanţa vizitării unor muzee şi case memoriale pentru dezvoltarea culturii generale.

SUBIECTUL al III-lea: Redactează un eseu de 600 – 900 de cuvinte în care să prezinţi relaţia dintre două personaje dintr-o nuvelă studiată.

SIMULARE BACALAUREAT 2015 clasa a XI-a barem LA ROMÂNĂ – PROFIL UMAN

SIMULARE BACALAUREAT 2015 clasa a XI-a SUBIECTE LA ROMÂNĂ şi barem- PROFIL REAL– tehnologic

La proba de Limba şi Literatura Română, elevii de la profilul real-tehnologic au primit la primul subiect un text din „O viaţă pierdută”, de Ioan Slavici, la care au avut de rezolvat mai multe cerinţe: să dea sinonime pentru „mâhnire” şi „apucă”, să explice rolul cratimei, să formuleze un enunţ în care să folosească o locuţiune sau expresie cu substantivul „suflet”, să exemplifice două motive literare din text, tipul de perspectivă narativă, dimensiunea temporală, să explice rolul verbelor la timpul perfect simplu, două trăsături ale genului epic, comentariu pe baza unei secvenţă din text.

Subiectul al II-lea: text argumentativ de 150-300 de cuvinte despre importanţa vizionării ecranizărilor după opere literare.

Subiectul al -III-lea: eseu de 600-900 de cuvinte despre particularităţi de construcţie a unui personaj dintr-o nuvelă studiată

SIMULARE BACALAUREAT 2015 clasa a XI-a barem de corectare ROMANA- PROFIL REAL– tehnologic

Examenul de bacalaureat din 2015 va fi organizat în două sesiuni, respectiv în iunie – iulie şi august – septembrie.

CALENDARUL examenului de bacalaureat național 2015:
Sesiunea iunie-iulie
25 – 29 mai 2015 Înscrierea candidaţilor la prima sesiune de examen
29 mai 2015 Încheierea cursurilor pentru clasa a XII-a/a XIII-a
8 – 10 iunie 2015 Evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A
10 – 12 iunie 2015 Evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare
orală în limba maternă – proba B
15 – 19 iunie 2015 Evaluarea competenţelor digitale – proba D
22 – 26 iunie 2015 Evaluarea competenţelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională – proba C
29 iunie 2015 Limba şi literatura română – proba E)a) – probă scrisă
30 iunie 2015 Limba şi literatura maternă – proba E)b) – probă scrisă
1 iulie 2015 Proba obligatorie a profilului – proba E)c) – probă scrisă
3 iulie 2015 Proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă
6 iulie 2015 Afişarea rezultatelor (până la ora 12:00)
6 iulie 2015 Depunerea contestaţiilor (orele 12:00 – 16:00)
7 – 9 iulie 2015 Rezolvarea contestaţiilor
10 iulie 2015 Afişarea rezultatelor finale

Sesiunea august-septembrie
13 – 17 iulie 2015 Înscrierea candidaţilor la a doua sesiune de examen
17-18 august 2015 Evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A
17-18 august 2015 Evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă – proba B
18 -19 august 2015 Evaluarea competenţelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională – proba C
20 – 21 august 2015 Evaluarea competenţelor digitale – proba D
24 august 2015 Limba şi literatura română – proba E)a) – proba scrisă
25 august 2015 Limba şi literatura maternă – proba E)b) – probă scrisă
26 august 2015 Proba obligatorie a profilului – proba E)c) – probă scrisă
28 august 2015 Proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă
31 august 2015 Afişarea rezultatelor (până la ora 12:00) şi depunerea contestaţiilor (orele 12:00 – 16:00)
1-2 septembrie 2015 Rezolvarea contestaţiilor
3 septembrie 2015 Afişarea rezultatelor finale

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Descoperirea pe care o așteptau toți cei care au panouri solare. Crește puterea de producție și se dublează durata de viață
Capital.ro
Veste imensă pentru Elena Udrea. Decizie de ultimă oră a Curții de Apel Ploiești
Playtech.ro
Destinațiile de vis din Grecia încă nedescoperite de români. Plaje ascunse cu nisip alb și apă cristalină
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Trump a scăpat un acord comercial, Meloni și-a dat ochii peste cap la discuțiile cu Macron. Momente virale la Summitul G7
wowbiz.ro
Ciprian Pian, omorât! Acuzații fără precedent
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Pensionarii care mai au de așteptat. Legea s-a schimbat, banii întârzie
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Detalii cutremurătoare despre fetița de 2 ani care a căzut de la etajul 11. Martorii au spus cum s-ar fi întâmplat, de fapt, tragedia: „A scăpat copilul”
Cancan.ro
‘Am putea fi în pragul unui nou război mondial’ – Anunțul care trimite o undă de TEROARE, la nivel global
Playsport.ro
Locul preferat de mulți români pentru vacanțe, invadat de șerpi de aproape 2 metri. Turiștii speriați și-au...
Capital.ro
Cel mai îndrăgit actor a murit fulgerător. A fost și va rămâne o stea strălucitoare. Drum lin!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Vârsta de pensionare de 65 de ani și pentru ”anumite categorii” care ieșeau la 48 de ani. ”Un pic de bun simţ!”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!