Sindicaliştii din Îmbunătăţiri Funciare protestează joi şi vineri la Ministerul Agriculturii

Sindicaliştii din Îmbunătăţiri Funciare protestează joi şi vineri la sediul Ministerului Agriculturii, nemulţumiţi de neacordarea salariilor şi de lipsa protecţiei sociale a salariaţilor disponibilizaţi de la ANIF, pichetul fiind autorizat de Primăria Capitalei, potrivit Mediafax.
Romania TV
24 ian. 2012, 13:13
Sindicaliştii din Îmbunătăţiri Funciare protestează joi şi vineri la Ministerul Agriculturii

Comisia de Analiză şi Avizare a Cererilor pentru Desfăşurarea Adunărilor Publice a aprobat cererea Sindicatului Naţional Îmbunătăţiri Funciare (SNIF) privind organizarea unor pichete de protest pe trotuarul din faţa sediului Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, în 26, 27 şi 30 ianuarie, între orele 10.00 şi 12.00, se arată într-un comunicat de presă al Primăriei Capitalei.

În cererea de protest se arată că la pichet vor participa câte o sută de persoane în fiecare din cele trei zile, iar acestea nu vor bloca circulaţia şi nici accesul în Ministerul Agriculturii.

O delegaţie a protestatarilor va depune la Ministerul Agriculturii un memoriu cu nemulţumirile sindicaliştilor SNIF, care vizează în principal neacordarea salariilor şi lipsa de protecţie socială a salariaţilor disponibilizaţi de la ANIF RA.

De asemenea, Primăria Capitalei a aprobat şi un pichet de protest la sediul Ministerului Sănătăţii, în 25 ianuarie, între orele 10.00 şi 12.00. Organizatorul pichetului este Andrei Antoniu Dinu, reprezentantul unui grup de medici rezidenţi, care a cerut autorizaţie de protest pentru aproximativ 50 de persoane.

În cererea de autorizare se arată că protestul vizează suplimentarea locurilor de la examenul de rezidenţiat, sesiunea 2011, redistribuirea locurilor rămase neocupate în celelalte centre universitare şi anularea hotărârii de reexaminare pentru ocuparea locurilor rămase libere.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
De ce a schimbat, de fapt, Dinamo sigla! Nicolescu: “UEFA ne-o cere!” Care e statutul juridic al vechii sigle
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Obligație pentru cei care au balcon. Se obține autorizație în 30 de zile
Playtech.ro
Harta sărăciei din România. Zonele în care oamenii trăiesc cel mai greu, potrivit datelor oficiale
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un nou-născut care s-a stins în Maternitatea Polizu ar fi fost lăsat să putrezească în incubator! Părinții, sfâșiați de durere, cer să li se facă dreptate
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Avertisment privind hantavirus! Nu este un nou COVID-19
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi