Sindicaliştii din Sănătate: Guvernul a găsit soluţie pentru creşterile salariale după luni de negociere

Federaţia Sanitas anunţă că, după mai multe luni de negocieri, Guvernul a rezolvat printr-o ordonanţă de urgenţă problema finanţării creşterilor salariale prevăzute de OUG 114/2018 începând cu 1 ianuarie 2019.
Iulian Tudor
23 mai 2019, 14:57
Sindicaliştii din Sănătate: Guvernul a găsit soluţie pentru creşterile salariale după luni de negociere

„După seria întâlnirilor reprezentanţilor Federaţiei Sanitas cu cei ai ministerelor şi instituţiilor abilitate să ia decizii cu caracter financiar în domeniul sănătăţii publice de stat astăzi, 23 mai 2019, Guvernul a rezolvat printr-o ordonanţă de urgenţă iniţiată de Ministerul Sănătăţii problema finanţării creşterilor salariale prevăzute de OUG 114/2018 începând cu 1 ianuarie 2019”, se arată într-un comunicat de presă transmis, joi, de Sanitas.

Conform sursei citate, s-a depăşit astfel vidul legislativ creat de legiuitor, vid care a constrâns managerii unităţilor sanitare să ia măsuri extreme de tăiere sau reducere a unor componente salariale ale angajaţilor şi /sau să reducă din cheltuielile aferente materialelor sanitare şi îngrijirii pacienţilor.

„Deşi vine cu întârziere, salutăm totuşi decizia Guvernului de a finanţa creşterile salariale şi avem speranţa că unităţile sanitare vor putea astfel să deblocheze sume importante de bani care prin redistribuire să poată readuce echilibrul financiar în sistem”, spun reprezentanţii Sanitas.

Consiliul Naţional al Federaţiei Sanitas din 19 februarie a decis înaintarea către Guvern şi celelalte instituţii de resort a unui document care cuprinde 7 revendicări fără soluţionarea cărora sistemul public de sănătate va intra curând în colaps.

De atunci, Federaţia Sanitas a încercat să atragă atenţia guvernanţilor şi a factorilor de decizie locali asupra tuturor inechităţilor şi lacunelor legislative din sistemul de salarizare şi cel de finanţare a unităţilor sanitare.

„La întâlnirile din ultimele două luni, care au avut loc sub coordonarea directă a Cancelariei primului-ministru, ne-am concentrat pe rezolvarea celor mai imperative şi urgente solicitări ale organizaţiilor Sanitas afiliate la Federaţie şi anume: asigurarea finanţării creşterilor salariale prin transfer de la bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate şi reluarea negocierilor Contractului Colectiv de Muncă la nivel de sector Sănătate. Activităţi sanitar veterinare, fără a omite, la niciuna din şedinţele de lucru amintite, vreuna din celelalte solicitări ale membrilor noştri”, arată sursa citată.

Având în vedere că acum finanţarea creşterilor salariale este legiferată, de săptămâna viitoare Sanitas se va concentra pe finalizarea negocierilor şi semnarea Contractului Colectiv de Muncă, în regim de urgenţă, cu păstrarea clauzelor favorabile angajaţilor, existente în vechiul contract.

„De asemenea, vom solicita în continuare stabilirea unui calendar al şedinţelor lucrative la nivel guvernamental, cu termene rezonabile pentru soluţionarea tuturor revendicărilor Sanitas aflate încă în negociere”, mai spun sindicaliştii.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Gigi Becali a dezvăluit unul dintre cele mai dificile momente din ultimii ani: „Mă doare inima că e fata mea!”
Capital.ro
Mașinile care primesc interdicție. Taxă de 1.000 de lei pentru intrare în oraș. Cine sunt cei care plătesc începând cu 15 aprilie
Playtech.ro
Primele consecințe pentru Ungaria după căderea lui Viktor Orban. Semnalul...
Adevarul
Cine câștigă și cine pierde după alegerile istorice din Ungaria: Trump și Putin rămân fără cel mai important aliat din Europa
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi tineri de 20 de ani și-au pierdut viața în seara de Paște, după ce s-au izbit puternic de un copac. Se îndreptau spre Lacul Snagov în momentul tragediei
iamsport.ro
Magia lui Gică Hagi: cum a reușit să revitalizeze un jucător considerat terminat: ”Sunt Hagi! Sună-mă când poți”
MediaFlux
PAPARAZZI Marina Dina, o zi de mall alături de un bărbat misterios după ce s-a întors de la Survivor! Îmbrățișări, cafele și cumpărături FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj